REGION
Świętujemy Niepodległość [PROGRAM OBCHODÓW]
Oficjalne uroczystości i wiele wydarzeń towarzyszących – tak województwo świętokrzyskie uczci Narodowe Święto Niepodległości. W tym roku mija 105 lat, od kiedy Polska wróciła na mapę Europy.
Wszystko rozpocznie się o godzinie 10.30, złożeniem wieńca przed Pomnikiem Niepodległości. Następnie uczestnicy wezmą udział w uroczystej Mszy Świętej w intencji ojczyzny w bazylice katedralnej o godzinie 11, po której odśpiewają hymn przed Dawnym Pałacem Biskupów Krakowski. Dalsza część uroczystości odbędzie się tradycyjnie na placu Wolności.
– Wiele lat minęło od 1918 roku, kiedy niepodległość wróciła do Polski. Nie było jej z wielu powodów – nasi sąsiedzi wykorzystali naszą słabość. To skończyło się zabraniem suwerenności. Przez 123 lata niepodległość była jednak w naszych sercach. To pozwoliło nam na budowę nowoczesnego państwa – mówił Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski. Nie zabraknie występów artystycznych i koncertu listopadowego.
– Potem zapraszamy na festyn militarny, na którym zapoznamy się ze sprzętem i wyposażeniem wojskowym – tłumaczył pułkownik Adam Włoczewski, komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.

![[Dogrywka] Historyczny wyścig ominie Kielce. „To była promocja naszego regionu"](/media/k2/items/cache/a3e4c2e6ec3c0c783890a7bb2e44373b_XS.jpg)
![[MATERIAŁ PARTNERA] Obwieszczenie Komornika Sądowego](/media/k2/items/cache/61a70eead1f0d9dc4ca25540092232d6_XS.jpg)

![[FOTO] Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Kielcach](/media/k2/items/cache/2dcd81a9463d8f1dc0b681568db04b4f_XS.jpg)
