Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Jak uczcimy niepodległość. Znamy program obchodów

poniedziałek, 06 listopada 2023 13:04 / Autor: Michał Łosiak
Jak uczcimy niepodległość. Znamy program obchodów
Jak uczcimy niepodległość. Znamy program obchodów
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Oficjalne uroczystości i wiele wydarzeń towarzyszących – tak województwo świętokrzyskie uczci Narodowe Święto Niepodległości. W tym roku mija 105 lat, od kiedy Polska wróciła na mapę Europy.

Wszystko rozpocznie się w sobotę, 11 listopada o godzinie 10.30, złożeniem wieńca przed Pomnikiem Niepodległości. Następnie uczestnicy wezmą udział w uroczystej Mszy Świętej w intencji ojczyzny w bazylice katedralnej, po której odśpiewają hymn przed Dawnym Pałacem Biskupów Krakowski. Dalsza część uroczystości odbędzie się tradycyjnie na placu Wolności.

– Wiele lat minęło od 1918 roku, kiedy niepodległość wróciła do Polski. Nie było jej z wielu powodów – nasi sąsiedzi wykorzystali naszą słabość. To skończyło się zabraniem suwerenności. Przez 123 lata niepodległość była jednak w naszych sercach. To pozwoliło nam na budowę nowoczesnego państwa – mówił Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski. Nie zabraknie występów artystycznych i koncertu listopadowego.

– Potem zapraszamy na festyn militarny, na którym zapoznamy się ze sprzętem i wyposażeniem wojskowym – tłumaczył pułkownik Adam Włoczewski, komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.

W organizację rocznicy włączyło się również miasto Kielce poprzez swoje instytucje kultury. Miejska Biblioteka organizuje cykl zajęć i spotkań w swoich filiach. Muzeum Historii Kielc zaprasza na „Drogi do niepodległości” 10 listopada o godzinie 17. Instytucja będzie otwarta 11 listopada.

– Od 24 lutego 2022 roku widzimy inny wymiar niepodległości. Z tego też powodu wiemy, że nie jest ona dana raz na zawsze. Musimy o nią dbać, pielęgnować i czcić – dodała Bożena Szczypiór, wiceprezydent Kielc.

Swoją ofertę na Narodowe Święto Niepodległości zaprezentował również Instytut Pamięci Narodowej zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Oprócz warsztatów i zajęć, 14 listopada w Wojewódzkim Domu Kultury odbędzie się projekcja filmu „Piłsudski”. Z kolei w niedzielę, 12 listopada o godzinie 11.11 przy muszli koncertowej w Parku Miejskim wystartuje tradycyjny „Bieg Niepodległości”.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO