REGION
Internet i sztuczna inteligencja. Szansa, czy zagrożenie?
Prezydent wygłasza dramatyczne oświadczenie, którego skutki dla kraju są katastrofalne. Wybucha ogromna panika i chaos, mimo tego, że wypowiedź głowy państwa to fałszywka wygenerowana przez sztuczną inteligencję. W dobie coraz bardziej wyrafinowanych fejków, powinniśmy być niezwykle ostrożni.
Jedną z głównych przyczyn naszego zagrożenia w sieci jest łatwowierność.
– Myślimy, że w internecie wszystko jest prawdziwe, a tak przecież nie jest. Drugi czynnik to słaba edukacja. Szkoła tego nie uczy. Umiejętności informatyczne osób w wieku 40 plus są małe. Wielu z nas musiało się dokształcać, często na bezpłatnych kursach unijnych, na których główną atrakcją nie była nauka, ale catering. Nie mamy wystarczającej świadomości – tłumaczy Łukasz Gierek, ekspert i wykładowca akademicki.
Podczas naszego surfowania po sieci warto zachować wielką ostrożność.
– Trzeba po prostu czytać ze zrozumieniem. Jeśli dostajemy sms o dopłacie czy zaległościach, to należy się w to wczytać. Czasami jedna litera w linku robi ogromną różnicę. Jeśli w to klikniemy, możemy stracić spore pieniądze – dodaje ekspert.
W ostatnim czasie tematem numer jeden w świecie technologii jest sztuczna inteligencja.
– O jej dobrych stronach mógłbym mówić godzinami. Mogę poprowadzić konferencję głosem Krystyny Czubówny. Czat GPT może nam pomóc przygotować pyszną potrawę, jeśli napiszemy, co mamy w lodówce. Zagrożenia są związane z wykorzystaniem naszych danych. Niestety, mamy coraz więcej minusów i warto być na nie przygotowanym – podkreśla Łukasz Gierek.
Konferencja odbyła się w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim.