Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Interaktywna wystawa popularyzująca krwiodawstwo już otwarta!

poniedziałek, 20 lutego 2023 15:30 / Autor: Weronika Karyś
Interaktywna wystawa popularyzująca krwiodawstwo już otwarta!
Interaktywna wystawa popularyzująca krwiodawstwo już otwarta!
Weronika Karyś
Weronika Karyś

W Centrum Nauki Leonardo Da Vinci pojawiły się nowe urządzenia. Mają promować i popularyzować krwiodawstwo wśród odwiedzających Podzamcze. Wszystko w ramach wystawy „Człowiek niezwykła maszyna”.

Do tej pory w Centrum do dyspozycji zwiedzających było sześć instalacji dotyczących krwi. Wśród nich można wymienić chociażby stanowisko do zmierzenia tętna i ciśnienia tętniczego. Dzieciaki mogły również zobaczyć na własnej dłoni naczynia krwionośne, poznać budowę układu krwionośnego, dowiedzieć się, jak wyglądają i jaką rolę pełnią poszczególne składniki krwi oraz w jakich sytuacjach transfuzja jest możliwa, a w jakich grozi konfliktem serologicznym.

Teraz miejsce wzbogaciło się o trzy nowe, interaktywne eksponaty.

– Pojawiło się stanowisko rekonstruujące prawdziwą stację donacji. Można się na nim pobawić w sposób manualny i intelektualny. Są dostępne gry, quizy i rywalizacje. Na wystawie nie ma jednak prawdziwej krwi tylko substancje krwiopodobne lub zwykłe farby. Całość wygląda bardzo realistycznie – mówi Zbigniew Maciejski, kierownik Centrum Nauki Leonardo Da Vinci.

W skład wystawy wchodzi również „kropla krwi”, czyli dotykowy monitor z quizami na temat krwi i jej składników oraz zakładkami objaśniającymi działanie układu krwionośnego. Trzecia instalacja to podświetlana tablica obrazująca metody separacji i frakcjonowania krwi oraz produkty, które z niej powstają.

W tworzeniu wystawy niebagatelną rolę odgrywało Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach.

– Braliśmy udział w konsultacjach. Polecaliśmy, co można zamieścić na wystawie. Stoją na niej na przykład nieużywane już przez nas separatory. Wystawa pełni funkcję edukacyjną. Pokazujemy, jak wygląda punkt pobrań, jak można oddać krew, są różnego rodzaju ciekawostki, można skorzystać z zabaw, które uczą, możemy dobierać krew dla biorców. To jest świetna inicjatywa – podkreśla Wojciech Markiewicz, kierownik działu marketingu i sprawozdawczości RCKiK.

Nowe eksponaty kosztowały około 150 tysięcy złotych.

– Chcielibyśmy przez tę akcję zachęcić i przypomnieć o szczytnej idei oddawania krwi dla potrzebujących pacjentów. Dzięki temu mamy nadzieję, że pojawią się kolejne osoby, które zechcą podzielić się tym cennym lekiem – mówi Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

Przypomnijmy, że obecnie w centrum jest ponad 60 różnego typu instalacji i urządzeń.

W 2022 roku miejsce odwiedziło 57 tysięcy osób.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO