Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Industria odnalazła złoża uranu w regionie. „To ważne wydarzenie"

wtorek, 23 kwietnia 2024 11:14 / Autor: Michał Łosiak
Industria odnalazła złoża uranu w regionie. „To ważne wydarzenie"
Fot. Archiwum
Industria odnalazła złoża uranu w regionie. „To ważne wydarzenie"
Fot. Archiwum
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Świętokrzyska Grupa Przemysłowa „Industria” potwierdziła znalezienie złoża uranu w Górach Świętokrzyskich. Poszukiwania prowadzone były okolicach Daleszyc i Łagowa. Poinformował o tym Szczepan Ruman, prezes spółki.

Przypomnijmy, że w 2021 roku Industria złożyła wniosek o udzielenie pozwolenia na poszukiwania złóż z zawartością tego pierwiastka. Po przekazaniu koncesji zostały rozpoczęte prace poszukiwawcze, w ramach których potwierdzono już obecność uranu w złożu. Prace będą kontynuowane na przestrzeni nadchodzących miesięcy, aby dokładnie określić zawartość poszczególnych pierwiastków w złożu, rozmiar złoża oraz potencjalne metody jego eksploatacji.

– Odnalezienie uranu jest ważnym wydarzeniem z punktu widzenia rozwoju naszej współpracy z Rolls-Royce SMR. Jest to dla nas symboliczne, że nowe złoże w naszym regionie dokumentujemy w roku, w którym obchodzimy 150-lecie naszej firmy, kontynuującej górniczą działalność „Kieleckich Marmurów”, a dzieje się to w ramach działalności Centralnej Doliny Wodorowej im. Braci Łaszczyńskich, wybitnych polskich wynalazców, którzy ponad 100 lat temu eksploatowali w naszym regionie w nowoczesny sposób najważniejsze w owym czasie pierwiastki – powiedział Szczepan Ruman.

Obecnie Industria jest właścicielem trzech kopalni na terenie województwa świętokrzyskiego, w których eksploatuje złoża dolomitów dewońskich, wykorzystywanych jako kruszywo oraz ekologiczne nawozy używane do odkwaszania gleb. Spółka zaangażowana jest również w budowę małych reaktorów atomowych z firmą Rolls-Royce SMR.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO