Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Potężne burze w regionie. Strażacy mieli wczoraj co robić

wtorek, 06 października 2020 10:10 / Autor: Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Wczoraj (piątego października) nad naszym regionem przeszła potężna burza z ulewą – grzmoty, błyskawice i obfite opady deszczu towarzyszyły nam przez kilka godzin. Okazuje się, że tego typu zjawiska meteorologiczne są typowe dla października  - przysparzają jednak dużo pracy świętokrzyskim strażakom.

Tylko we wczorajsze popołudnie i noc, funkcjonariusze straży pożarnej z naszego regionu interweniowali aż 114 razy.

- 39 razy usuwaliśmy powalone drzewa i konary, dwukrotnie odnotowaliśmy uszkodzone linie energetyczne, 18 razy doszło do uszkodzenia dachów w budynkach mieszkalnych i gospodarczych. Dziewięć razy wypompowywaliśmy wodę z różnych obiektów – wylicza Marcin Nyga z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.

Strażacy mieli także nietypową interwencję związaną z silnymi podmuchami wiatru.

- Wiatr uszkodził linie energetyczne w miejscowości Dziurów, w powiecie starachowickim. Jedna z osób tam mieszkających wymaga ciągłego podłączenia do aparatury medycznej. W związku z brakiem napięcia, strażacy zasilali aparaturę z agregatu prądotwórczego do czasu podłączenia prądu – dodał Marcin Nyga.

Jak informują synoptycy, takie zjawiska mogą powtarzać się w ciągu najbliższych miesięcy. Grzegorz Wasilewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaznacza, że gwałtowne burze przeszły wczoraj nad całą Polską. I nie jest to nic zaskakującego jesienią.

- Burze często występują w październiku, jednak to wczorajsze zjawisko meteorologiczne było nietypowe pod niektórymi względami. Po pierwsze, miało mnóstwo wyładowań doziemnych. Dodatkowo, oprócz dużych porywów wiatru i opadów, zaobserwowaliśmy ogromny grad. W województwie podkarpackim znaleziono gradziny wielkości nawet sześciu centymetrów - czyli największe w tym roku – podkreśla.

Obecnie meteorolodzy nie prognozują już wystąpienia tak gwałtownych burz. Przynajmniej - do niedzieli.

- W świętokrzyskim nie powinno padać przez najbliższe dni. Pamiętajmy jednak, że takie groźne zjawiska meteorologiczne mogą pojawiać się w nadchodzących tygodniach i nie jest to niczym nietypowym. Dbajmy więc o własne bezpieczeństwo – apeluje Grzegorz Wasilewski.

Nowy numer!
47/2020 47/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO