REGION
Gmina Piekoszów będzie miała nową oczyszczalnię
Oczyszczalnia ścieków w Piekoszowie przejdzie gruntowną modernizację. Jest to obecnie największa tego typu inwestycja w regionie, finansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Koszt przedsięwzięcia to blisko 30 milionów złotych.
Jak podkreśla Ryszard Gliwiński, prezes WFOŚiGW, gmina Piekoszów jest obecnie w krytycznym punkcie jeśli chodzi o gospodarkę wodno-ściekową, jednak wkrótce się to zmieni. – Reaktory są tam w bardzo złym stanie i jeśli taka inwestycja nie zostałaby przeprowadzona, to mogłoby dojść do katastrofy ekologicznej. Modernizacja oczyszczalni to także duży krok w rozwoju gminy, ponieważ nowi odbiorcy zostaną podłączeni do systemu wodno-kanalizacyjnego – dodaje Ryszard Gliwiński.
Wiceminister sportu Anna Krupka podkreśliła, że bez zewnętrznego wsparcia bardzo ciężko byłoby zrealizować inwestycję. – Jej koszt to 30 milionów złotych, w tym blisko 29 milionów to pożyczka z WFOŚiGW, a 30 procent zostanie umorzone. Cieszę się, że instytucje rządowe wspierają samorządy w realizacji takich działań. Modernizacja oczyszczalni na pewno wpłynie na jakość życia mieszkańców gminy Piekoszów – mówi wiceminister Krupka.
Reaktory oczyszczani ścieków w Piekoszowie były tak przeciążone, że dochodziło do wylewania się ścieków surowych na teren zakładu. Nowe obiekty będą zaprojektowane na terenie istniejącej oczyszczalni, z uwagi na ograniczenia terenowe.
– Od wielu lat byliśmy świadkami bardzo częstych awarii, które doprowadzały do tego, że mieszkańcy nie mogli korzystać z wody zdatnej do picia. Wielokrotne rozmowy z wójtem Piekoszowa – za czasów mojej kadencji jako wojewody - odnośnie wsparcia finansowego tej inwestycji wreszcie znalazły swój finał. Myślę, że mieszkańcy gminy mają wspaniałego włodarza, który dba o to, aby poprawiać życie mieszkańców. Znacznie poprawiła się tam infrastruktura drogowa, wkrótce poprawi się gospodarka wodno-ściekowa – podkreśla poseł Agata Wojtyszek.
Jak mówi poseł Bartłomiej Dorywalski, pozyskanie środków w tym przypadku nie było łatwe. – Z potężną pomocą ruszył WFOŚiGW, ponieważ nie było żadnych programów unijnych, które mogłyby wesprzeć przedsięwzięcie. Inwestycja była konieczna, dlatego, że urządzenia w oczyszczalni były niewydolne, szczególnie w czasie opadów deszczu. W perspektywie mogłoby dojść do katastrofy ekologicznej, po doświadczeniach z sąsiedniej gminy Nowiny widzimy, jak ważne są to kwestie – dodaje poseł Dorywalski.
Jak podkreśla wójt gminy Piekoszów Zbigniew Piątek, gmina nie byłaby w stanie ze środków własnych zrealizować tak dużego przedsięwzięcia. – Jest to strategiczna inwestycja w obszarze wodno-kanalizacyjnym. Oczyszczalnia, która obecnie funkcjonuje, nie spełnia oczekiwanych norm. Od liku lat starałem się o dofinansowanie, ponieważ środki własne przeznaczane są na inne zadania, w szczególności drogi, chodniki i oświetlenie – mówi wójt.
Inwestycja zostanie zrealizowana do grudnia 2023 roku. Obecnie z sieci kanalizacyjnej korzysta około dwóch tysięcy gospodarstw, po modernizacji zostanie podpiętych około tysiąca nowych.