REGION
GIS alarmuje: do Polski trafił nowy, niebezpieczny narkotyk. Uśmiercił już kilkanaście osób
Nowy narkotyk, który pojawił się w Polsce, nazywa się 4F-MDMB-BICA. Jest już odpowiedzialny za śmierć przynajmniej kilkunastu osób! Należy do grupy syntetycznych kannabinoidów i jest śmiertelnie niebezpieczny.
Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, że w ostatnim czasie w kilku krajach europejskich, w tym także w Polsce, pojawił się nowy, śmiertelnie niebezpieczny narkotyk. Jest odpowiedzialny za przynajmniej 11 zgonów na Węgrzech w okresie od maja do sierpnia 2020 roku.
Proszek lub susz roślinny
Dotychczas substancja była obecna na rynku pod postacią pomarańczowego lub brązowo-białego proszku do przyrządzenia roztworu do nasączania suszu, bądź gotowego suszu roślinnego i tytoniu.
Objawy przyjęcia nowego narkotyku
Objawami przyjęcia tej niebezpiecznej substancji mogą być m.in. bóle w klatce piersiowej, przyspieszenie czynności serca, duszności, śpiączka, pobudzenie, zaburzenia postrzegania, ostra psychoza, natomiast przy ciężkich zatruciach ostra niewydolność nerek i uszkodzenia wielonarządowe.
Działa podobnie do marihuany, ale sieje spustoszenie w organizmie
Choć działanie syntetycznych kannabinoidów może przypominać działanie marihuany lub haszyszu, to z uwagi na ich zwielokrotnioną siłę oddziaływania i toksyczność, mogą spowodować o wiele poważniejsze skutki fizyczne, psychiczne i zmiany w zachowaniu. Częściej występuje także ciężkie i śmiertelne zatrucie.
Nie ma antidotum
Na chwilę obecną nie ma swoistego antidotum na zatrucie spowodowane syntetycznymi kannabinoidami. Jedyną formą leczenia jest obecnie leczenie objawowe.
Co robić przypadku zauważenia osoby, u której podejrzewamy zażycie tego narkotyku
Przede wszystkim należy zadbać o własne bezpieczeństwo. Następnie wezwać Oddział Ratownictwa Medycznego (telefon: 112) i w miarę potrzeby oraz możliwości przystąpić do udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej.
Ostrzeżenie przed dopalaczami
Główny Inspektorat Sanitarny informuje o niebezpieczeństwach związanych z użyciem nowych narkotyków, zwanych popularnie „dopalaczami”. Produkty te mogą być sprzedawane w formie tabletek, proszków, ziołowych lub plastycznych mieszanek, a także liquidów do palenia. Często zmieniają skład i stężenie. Użytkownicy często mogą nie być świadomi tego, jakie substancje spożywają, co powoduje trudności w udzielaniu pomocy przez służby medyczne.