Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Fundusze na młodzieżowe projekty społeczne

wtorek, 24 kwietnia 2018 14:12 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Do korzystania z mikrograntów na lokalne działania zachęca Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach. Organizacja rozpoczęła koordynację kolejnej edycji programu „Mania działania” nastawionego na aktywizację młodzieży w lokalnych społecznościach. Będzie on realizowany w 15 gminach, np. w Sędziszowie, Miedzianej Górze czy w Ciekotach. Tamtejsze organizacje pozarządowe przyznają nieformalnym grupom młodzieżowym dofinansowania w wysokości tysiąca złotych. Wsparcie finansowe zapewnił Urząd Marszałkowski.

Program kierowany jest do grup młodzieżowych skupiających ludzi w wieku od 13 do 25 lat. Do 12 maja mają one czas na zgłoszenie swoich projektów do organizacji pozarządowych, którym powierzone zostały fundusze w programie „Mania działania”. 16 maja ogłoszone zostaną wyniki konkursu a 24 maja zakwalifikowani do programu odbiorą swoje granty. Liderzy grup młodzieżowych wezmą udział w ciekawych szkoleniach i otrzymają wsparcie trenerów wyspecjalizowanych w działaniach lokalnych. - Przez całe wakacje młodzi ludzie będą mogli realizować swoje projekty w społecznościach lokalnych. Zależy nam na tym, by młodzież pokazała czego potrzebuje, jakie problemy widzi w swoim otoczeniu i co chciałaby zrobić. To mogą być warsztaty taneczne, happening, odmalowanie jakiejś ławki, coś o robotyce. Ostatnio słyszeliśmy, że młodzież chciałaby zorganizować warsztaty dla seniorów z obsługi komputera – mówi Michał Braun z Regionalnego Centrum Wolontariatu.

Jak mówi Barbara Zamożniewicz, rzecznik młodzieży w województwie świętokrzyskim, w tym programie cenione są nietuzinkowe propozycje. W poprzednich edycjach jedna z grup przeniosła scenariusz komputerowej gry RPG do świata realnego. Inna zaproponowała spotkania i fotoreportaże w domu seniora. - Urok tego programu polega na tym, że można w jego ramach zrobić wszystko, jeśli plany dotyczą projektów społecznych. Trzeba młodym ludziom zaufać. To nie jest tak, że oni się nie interesują niczym i myślą tylko o sobie. Widzą, czego potrzeba w ich społeczności i potrafią coś zrobić dla innych. Temu właśnie służy „Mania działania”. Tutaj nie pieniądze są najważniejsze, chociaż młodzi nie przyszliby, gdyby ich nie było. Granty są pewną zachętą. W programie warto być, by poznać innych fantastycznych ludzi i skumulować energię – mówi Barbara Zamożniewicz.

Szczegółowe informacje o tym, w których gminach „Mania działania” jest realizowana znajdziemy na Facebooku – na profilu fanowskim programu. Kliknij

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO