REGION
[FOTO+VIDEO] Monika już na Madagaskarze. Wolontariuszka pomaga dzieciom
Monika Luty z Bolmina, o której pisaliśmy wielokrotnie dotarła na Madagaskar. Wolontariuszka prowadzi lekcje i zajęcia dla dzieci. Do Afryki zabrała dary zebrane w Polsce m.in. od naszych czytelników i słuchaczy.
Statystyki mówią, że na Madagaskarze 97 procent dzieci w wieku do dziesięciu lat nie potrafi czytać. Wszystko przez brak dostępności do edukacji, która dla przeciętnego mieszkańca wyspy jest niezwykle droga i właściwie niedostępna. Tym bardziej wsparcie jakie oferują wolontariusze jest na wagę złota, a młodym osobom daje nadzieję na lepszą przyszłość.
Monika w swoją podróż wyruszyła w szczególny dzień – 11 listopada, czyli Narodowe Święto Niepodległości. Wcześniej, w mediach społecznościowych ogłosiła zbiórkę na artykułów szkolnych i edukacyjnych – ołówków, długopisów, kredek, zeszytów, książek, ale także gier i innych materiałów. Na apel odpowiedzieli m.in. nasi słuchacze i czytelnicy, którzy przekazali swoje wsparcie.
– Udało się zebrać ponad 60 kilogramów rzeczy dla dzieci. To niesamowite, że taki jest rezultat. Jestem ogromnie wdzięczna wszystkim ofiarodawcom i słuchaczom Radia eM Kielce. To znak, że mimo dzielących nas kilometrów, chcemy wspierać także tych, którzy mieszkają nawet na końcu świata – podkreślała wolontariuszka.
Swoją misję na Madagaskarze rozpoczęła od lądowania w Antananarywie, czyli stolicy tego afrykańskiego kraju. Później, dotarła do oddalonego o 15 kilometrów od miasta stołecznego Ambohidtratrimo. Miejscowość położona jest w centralnej części wyspy, a sam dystrykt, którego jest stolicą liczy dwukrotnie więcej mieszkańców od Kielc.
Monika jest wolontariuszką Fundacji Ankizy Gasy – Dzieci Madagaskaru. Na miejscu uczy języka angielskiego i francuskiego w miejscowej szkole, zajmując się jednocześnie uczniami w różnym wieku.
– Prowadzę również liczne zajęcia. Nie brakuje zabaw i gier, ale takżę aktywności fizycznej i ćwiczeń oraz warsztatów artystycznych. Odwiedzam także szkołę w pobliskiej wsi, gdzie dostęp do edukacji jest bardzo ciężki, ale dzięki nam to się zmienia – mówiła Radiu eM Kielce.
Warunki nie należą do najłatwiejszych. Czasami brakuje takich podstawowych rzeczy jak prąd i woda. Mimo to Monika nie traci optymizmu i cieszy się z obecności na wyspie.
– Klimat mi sprzyja, jedzenie również, bo jest ono dużo bardziej naturalne niż w Polsce. To naprawdę wspaniały czas. Mam ogromne wsparcie z fundacji i wspaniałych ludzi wokół, takich jak Kasia i Patrycja. Trzeba tylko przyzwyczaić się do tutejszych warunków no i… uczyć się języka malgaskiego, który jest językiem urzędowym obok francuskiego – dodała nasza rozmówczyni.
Jej wolontariat potrwa trzy miesiące.
Madagaskar to czwarta pod względem wielkości wyspa na świecie i największa w Afryce. Mieszka tam 26 milionów osób. Ponad 80 procent z nich żyje poniżej progu skrajnego ubóstwa. Państwo posiada najwyższy na świecie wskaźnik niedożywienia.