REGION
[FOTO] Upamiętniliśmy mieszkańców pomordowanych przez Niemców w Lesie Wełeckim
– Gromadzimy się tutaj nie po to, aby być sądem kapturowym dla niemieckich zbrodniarzy, ale po to, aby z czcią i należytym szacunkiem wspominać mieszkańców tej ziemi, bestialsko pomordowanych i pochowanych we wspólnej mogile – powiedział biskup kielecki Jan Piotrowski w homilii podczas polowej Mszy Świętej upamiętniającej 80. rocznicę zbrodni w Lesie Wełeckim koło Buska-Zdroju.
W niedzielę (21 lipca) odbyły się uroczyste obchody upamiętnienia niemieckiej zbrodni z okresu II wojny światowej.
– Ofiary mordu z 19 lipca 1944 roku są wymownym symbolem setek innych ofiar, kobiet, dzieci, mężczyzn i żołnierzy z różnych zgrupowań partyzanckich, którzy ginęli, będąc Polakami. Dziś z oburzeniem możemy stwierdzić, że zbrodniarze nie zostali ukarani, a ich potomkowie polityczni nadal są złośliwie nastawieni do Polaków i chcą być bezwzględnymi panami Europy. Dlatego wołam „Obudź się Polsko, nie dla zemsty, ale dziejowej sprawiedliwości” – mówił biskup Jan Piotrowski.
Biskup w homilii podkreślał, że nie możemy zapomnieć o tym, że życie człowieka jest darem bożym.
– Niemieccy zbrodniarze we wszystkich formacjach wojskowych i policyjnych, wyzuci z resztek sumienia byli dalecy od prawdy, że godność człowieka jest absolutną wartością. Bez odniesienia się do tej podstawowej prawdy o nieskończonej godności ludzkiej, jak uczy nas Ojciec Święty Franciszek, nie będzie lepszego świata – powiedział biskup Jan Piotrowski.
Posłuchaj całej homilii:
Las Wełecki poza więzieniem w Pińczowie był największym miejscem kaźni ludności polskiej na terytorium okupowanego przez Niemców powiatu buskiego.
– Według różnych źródeł archiwalnych szacuje się, że w tym miejscu zginęło od 500 do 1000 osób. Największa egzekucja w Lesie Wełeckim odbyła się 19 lipca 1944 roku, był to akt zemsty na ludności polskiej za przeprowadzenie udanego zamachu na funkcjonariusza policji Maxa Petera. W ramach odwetu Niemcy rozstrzelali 29 osób. Głównie żołnierzy Armii Krajowej lub Batalionów Chłopskich. Wśród zamordowanych byli mieszkańcy Buska-Zdroju, Jarosławic, Nowego Korczyna, Pińczowa oraz Tuczęp – wyjaśnia dr Karolina Trzeskowska-Kubasik z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej.
W uroczystościach patriotycznych w Lesie Wełeckim wzięli udział przedstawiciele wojska, a także świętokrzyscy parlamentarzyści, samorządowcy i przedstawiciele władz województwa.
Wydarzenie upamiętniające pomordowanych zorganizowała Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach wraz z Parafią Najświętszego Serca Pana Jezusa w Oleszkach.
https://emkielce.pl/region/foto-upamietniono-mieszkancow-pomordowanych-przez-niemcow-w-lesie-weleckim#sigProGalleriac02b986a8a