REGION
[FOTO] Rozmawiali o obecności Polski w Unii Europejskiej
O polskiej obecności w Unii Europejskiej debatowali dziś uczestnicy seminarium naukowego „Świętokrzyskie Dla Europy – 15 lat Polski w Unii Europejskiej”. W spotkaniu wzięli udział naukowcy, przedstawiciele świętokrzyskich instytucji oraz samorządowcy.
Organizatorem wydarzenia był Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Kielcach, a gospodarzem wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, która zwróciła uwagę na dynamiczny rozwój naszego kraju w ciągu ostatnich 15 lat. – To czas, w którym zauważamy wiele pozytywnych zmian. Chcemy mówić o tym, jak ważny jest nasz kraj w Unii Europejskiej. Dedykujemy tę konferencję młodzieży, ale również ludziom w różnym wieku. Prelegentami są wybitne osoby z regionu świętokrzyskiego – mówi wojewoda.
Seminarium otworzył wykład prof. Urszuli Oettingen z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach pt. „Dziedzictwo kulturowe – pamięć dla przyszłości”. – Nasze województwo wniosło do Unii bardzo dużo. Przypomnę, że na terenie regionu znajduje się szereg obiektów, które wpisane są do rejestru zabytków. Ostatnio Krzemionki Opatowskie zyskały niesamowitą rangę europejską, bo zostały wpisane na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Oprócz tego mamy 105 pomników historii. Trzeba pamiętać, że dziedzictwo i znaki kulturowe, znajdujące się w naszym krajobrazie, mówią o historii, a ich stan zachowania - o naszej pamięci i o tym, że nie zapominamy o ważnych dla regionu wydarzeniach – tłumaczy prof. Urszula Oettingen.
Kolejnym przedstawicielem świata nauki był rektor Politechniki Świętokrzyskiej Wiesław Trąmpczyński, który podkreślał wkład szkolnictwa wyższego w rozwój regionu, ale również wpływ środków unijnych na działalność naukową. – Te 15 lat to kompletna modernizacja uczelni. Jesteśmy nowoczesną placówką XXI wieku na europejskim poziomie. Mamy świetne warunki do studiowania i to stało się w ciągu właśnie tych ostatnich 15 latach – zapewnia rektor PŚK.
Gośćmi spotkania byli również wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk i senator Krzysztof Słoń. – Obecność Polski w Unii Europejskiej to możliwość, by pokazać tożsamość naszego kraju i na przestrzeni tych 15 lat udawało nam się to robić. Byliśmy wierni wezwaniu świętego Jana Pawła II, który napominał nas, że Polska jest potrzebna europejskiej wspólnocie, aby wniosła to, co Unia zaczynała wówczas tracić – zauważa senator Prawa i Sprawiedliwości.
Uczestnicy seminarium wysłuchali również wykładów dyrektora Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach Pawła Kołodziejskiego, świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Kazimierza Mądzika, burmistrza Jędrzejowa Marcina Piszczka, dr Janusza Wdzięczaka z Instytutu Sobieskiego oraz naczelnik Delegatury IPN w Kielcach dr Doroty Koczwańskiej-Kality.
https://emkielce.pl/region/foto-rozmawiali-o-obecnosci-polski-w-unii-europejskiej#sigProGalleria647bce8841