Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

[FOTO] Mistrzowie ortografii nagrodzeni. Dyktando Niepodległościowe było wymagające

czwartek, 21 listopada 2019 19:05 / Autor: Michał Łosiak
[FOTO] Mistrzowie ortografii nagrodzeni. Dyktando Niepodległościowe było wymagające
[FOTO] Mistrzowie ortografii nagrodzeni. Dyktando Niepodległościowe było wymagające
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Poznaliśmy laureatów VII Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii” w województwie świętokrzyskim. Najlepsi wykazali się nie tylko znajomością ortografii i interpunkcji, ale również niezbędną wiedzą historyczną. Konkurs był okazją do przypomnienia zapomnianych polskich bohaterów.

Uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach. Najmłodsi reprezentowali klasy IV-VI szkoły podstawowej. W tej grupie zwyciężyła Kinga Wójcik z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Hugona Kołłątaja w Kazimierzy Wielkiej. – Bardzo się cieszę, bo nie sądziłam, że uda mi się wygrać. Niezwykle ważny jest ciągły kontakt z językiem polskim. Bardzo lubię czytać. Od nauczycieli dostawałam dużo książek co pomogło mi zapamiętać pisownię szczególnie trudnych wyrazów. Forma tego dyktanda, łącząca go z tematyką historyczną, bardzo mi się spodobała – mówiła zwyciężczyni w tej kategorii. Jej nauczycielem języka polskiego jest Katarzyna Borycka, która nie ukrywała dumy ze swojej uczennicy. – To cieszy, że możemy w ten sposób pokazać również naszą szkołę z małej miejscowości województwa świętokrzyskiego, ale dzisiaj raczej wielkiej – powiedziała.

Wśród dwóch najstarszych klas szkoły podstawowej najlepsza okazała się Karolina Krukowska z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Kielcach, zaś w kategorii klas ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych zwyciężył Dominik Moskal z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Stanisława Kostki w Kielcach. – Takie inicjatywy są bardzo ważne dla lepszego poznawania języka i polskiej historii. Moje przygotowania polegały na zgłębianiu podstawowych zasad ortografii. Myślę, że bardzo ważny jest również żywy kontakt z językiem. Niezwykle się cieszę ze zwycięstwa – tłumaczył Dominik Moskal.

Teksty, z którymi zmierzyli się uczniowie opowiadały o generałach Władysławie Andersie i Stanisławie Maczku, o słynnym niedźwiedziu Wojtku, Hance Ordonównie oraz rozszyfrowaniu Enigmy. Jak podkreśla Anna Karp, która zasiadła w Komisji Konkursowej poziom tegorocznego dyktanda był bardzo wysoki. – Gratuluję wszystkim uczestnikom, bo popisali się potężną wiedzą ortograficzną i historyczną. Trzeba było wykazać się umiejętnością pisowni imion i nazwisk, wydarzeń historycznych związanych z historią, która jest nieoczywista, dlatego, że przez 50 lat była tuszowana i zapomniana – wyjaśniała Anna Karp. – Wybrałyśmy w komisji słówko dyktanda. To wyraz „skądinąd”. Rekordzista zrobił w nim… siedem błędów  –  dodała.

Organizatorami dyktanda była Fundacja „Zawsze Warto” i Stowarzyszenie Polonistów przy Wydziale Polonistyki UJ, a liderem projektu na województwo świętokrzyskie – Zespół Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej. Do konkursu przystąpiło ponad 850 uczniów, zaś do drugiego etapu awansowało 150 uczestników. Laureatami zostało 24 uczniów. – Pomysł dyktanda, zakładający połączenie wiedzy na temat języka i historii, bardzo nam się podoba, a że nasza szkoła te cele stawia sobie na czołowych miejscach, to podjęliśmy się roli lidera – mówi Anna Pierzak, wicedyrektor ZSKDK.

Nagrody wręczył marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski i dyrektor Wzgórza Zamkowego Rafał Nowak.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO