REGION
[FOTO + VIDEO] Mauzoleum w Michniowie na ukończeniu. Obiekt robi ogromne wrażenie
Zakończyły się prace budowlane w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. We wnętrzach obiektu trwają jeszcze zaawansowane prace nad przygotowaniem ekspozycji stałej, która zajmie około 1,7 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni.
Prace nad budową Mauzoleum rozpoczęły się w 2010 roku. Celem projektu autorstwa Nizio Design International, który rok wcześniej zdobył pierwszą nagrodę w konkursie ogłoszonym przez Muzeum Wsi Kieleckiej, było stworzenie warunków do upamiętnienia ofiar pacyfikacji wsi z 12 lipca 1943 roku. Jego twórcy chcieli połączyć program funkcjonalno-użytkowy architektury z wyrazistą rzeźbiarską formą i symboliczną wymową muzeum-pomnika pamięci. Mauzoleum zostało uznane za jeden z najciekawszych kulturalnych projektów architektonicznych na świecie.
Unikatową monolityczną bryłę budynku Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie tworzy jedenaście segmentów: pięć zamkniętych i sześć otwartych, poprzecinanych pęknięciami. Kolejne ulegają stopniowej deformacji i rozpadowi. We wnętrzu dominują beton, drewno oraz czarna stal walcowana na gorąco. Na powierzchni betonu odwzorowano odcisk drewna. Część wewnętrznych betonowych ścian posłuży m.in. do wyświetlania projekcji multimedialnych. Ciekawym elementem wystawy są wielkoformatowe rzeźbiarskie obiekty o nieregularnych kształtach, do których wykończenia wykorzystano odzyskowe drewno ze starych chat i stodół. Na część obiektów zostały nałożone blachy z czarnej stali z nadrukami.
W obiekcie znajdzie się także miejsce dla wystaw czasowych, które zajmą w sumie 295 metrów kwadratowych powierzchni. Na potrzeby ekspozycji została także skomponowana muzyka, która będzie słyszana w całym obiekcie. Jej autorem jest znakomity kompozytor Tomasz Wiracki.
– Wystawa jest w trakcie montażu i adjustacji ze strony pracowników Mauzoleum. Zgłosiliśmy kilka uwag i teraz są nanoszone poprawki, ale to naturalne w procesie tworzenia się ekspozycji – informuje Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej. – Wystawa z planszami, zdjęciami, tekstami i częścią multimedialną zostanie odebrana od wykonawcy do 25 listopada – dodaje.
Mauzoleum miało być otwarte w listopadzie tego roku, ale inauguracja działalności została przesunięta na początek przyszłego roku ze względu na sytuację epidemiologiczną.
– Jest to nowoczesny kompleks, który na pewno swoją architekturą, zawartością wystawy i sposobem prezentowania problematyki będzie przemawiał do każdego. Mamy nadzieję, że sytuacja epidemiologiczna poprawi się na tyle, iż będziemy mogli uroczyście i bezpiecznie dla wszystkich uczestników dokonać otwarcia i prezentacji obiektu – mówi dyrektor Sikora.
Ostatni etap inwestycji w Michniowie będzie kosztował ponad 21 milionów złotych. Prawie 12 milionów pochodzi ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W sumie realizacja Mauzoleum ma pochłonąć około 40 milionów złotych.
Filmu z postępów prac na budowie Mauzoleum można obejrzeć TUTAJ.
https://emkielce.pl/region/foto-film-mauzoleum-w-michniowie-na-ukonczeniu-obiekt-robi-ogromne-wrazenie#sigProGalleriab7433c63c2