Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Energetyki tylko dla dorosłych

środa, 03 stycznia 2024 10:21 / Autor: Maciej Piętka
Energetyki tylko dla dorosłych
Energetyki tylko dla dorosłych
Maciej Piętka
Maciej Piętka

Od 1 stycznia napoje energetyczne mogą nabyć tylko osoby pełnoletnie. Młodzież nie kupi już więc popularnego „redbulla”, podobnie jak papierosów czy alkoholu.

Od tego roku sprzedaż napojów energetycznych osobom niepełnoletnim jest karana grzywną do 2 tysięcy złotych. Przy zakupie kasjerzy mogą więc zapytać… o dowód osobisty. Z powodu nowych przepisów energetyki znikną także z automatów. Do zamówienie ich przez Internet również wymagana jest weryfikacja wieku.

Lekarze od wielu lat zwracają uwagę na to, że energetyki mogą być bardzo szkodliwe. Problemem jest przede wszystkim wysoka zawartość kofeiny, która wraz z innymi pobudzającymi substancjami, może sięgać aż do 200g. W standardowej puszce o objętości 250 ml znajduje się też średnio 25 g cukru.

– Kofeina to substancja psychoaktywna. U dzieci powoduje zmianę nastroju, rozdrażnienie, zaburzenia snu, a przy dużym spożyciu - wzrost ciśnienia tętniczego. Energetyki zawierają też ogromną ilość cukru, co w dłuższej perspektywie może powodować otyłość – wyjaśnia lek. med. Joanna Najkowska, specjalista medycyny rodzinnej.

Odnoszący się sceptycznie do tego zakazu podkreślają, że producenci takich napojów mogą go łatwo obejść. Przepisy precyzują powiem ilość kofeiny, która sprawia, że przy kupnie wymagana jest weryfikacja wieku. Tę ustawodawca określił na 150g na litr. Cześć wielkich koncernów już rozważa… zwiększenie pojemności popularnych puszek.

Od stycznia zakazano także sprzedaży energetyków w szkołach. Oznacza to, że pełnoletni uczniowie technikum czy liceum również nie będą w stanie zaopatrzyć się w ten napój, w szkolnym sklepiku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO