REGION
Nauczyciele świętują. Jak wygląda ich praca?
Dziś (14 października) obchodzimy Święto Edukacji Narodowej. To czas kiedy składamy nauczycielom najlepsze życzenia, wręczamy kwiaty i dziękujemy za trud włożony w pracę.
– Moją ulubioną nauczycielką jest pani od angielskiego. Poza tym lubię wszystkich. Moje relacje z nauczycielami są dobre. Nie mam też problemu z nauką. Chociaż niektórzy moi koledzy czy koleżanki narzekają, że nauczyciele się na nich uwzięli, albo więcej od nich wymagają. Z drugiej strony też czasem widać zmęczenie i bezradność, bo do niektórych uczniów ciężko trafić. Przynajmniej wiem, że w przyszłości nie chcę pracować w szkole – mówi Szymon z VII klasy Szkoły Podstawowej.
A jak to wygląda z perspektywy nauczyciela?
– Uwielbiam moją pracę. Zawsze chciałam być nauczycielką. Jednak marzenia nijak się mają do rzeczywistości. Pracy jest bardzo dużo a zarobki niezbyt zadawalające. Młodzież też jest bardzo różna. Nie każdy chce współpracować, bywają naprawdę trudne sytuacje. A my, oprócz dobrych wyników w nauce, chcemy też przekazać wartości albo zarazić pasją. To są wyzwania, którym staram się sprostać każdego dnia – podkreśla pani Ania, nauczycielka kieleckiej podstawówki.
Ministerstwo Edukacji wprowadziło rozporządzenie, które podniosło pensje nauczycieli. Podwyżki te zostały już przyznane i dotyczą kadry nauczających na wszystkich poziomach awansu zawodowego. – W przypadku nauczycieli początkujących wynagrodzenie zasadnicze wzrosło o 33 proc., co w praktyce oznacza wzrost do 4908 zł brutto. Natomiast nauczyciele mianowani i dyplomowani otrzymali 30 proc. podwyżki. Miało to na celu poprawę warunków pracy nauczycieli i zachęcenie młodych talentów do wybrania tego zawodu – informuje Magadalena Werens-Porzeka, specjalista ds. mediów Kuratorium Oświaty w Kielcach.
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że praca w szkole polega głównie na przekazywaniu wiedzy uczniom. Jednakże rola nauczyciela to o wiele więcej niż tylko podawanie faktów. Nauczyciel pełni funkcję mentora, który nie tylko uczy, ale również wspiera uczniów w rozwoju emocjonalnym i społecznym. Musi być przygotowany na różnorodne sytuacje, od rozwiązywania konfliktów w klasie po udzielanie wsparcia uczniom z problemami osobistymi.
Wszystkim składamy najlepsze życzenia.