Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Dziś Międzynarodowy Dzień Białej Laski

czwartek, 15 października 2020 14:24 / Autor: Beata Kwieczko
Dziś Międzynarodowy Dzień Białej Laski
Dziś Międzynarodowy Dzień Białej Laski
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Piętnastego października na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Celem tego święta jest zwrócenie uwagi na to, że wśród nas żyją osoby niewidome i słabowidzące.

Międzynarodowy Dzień Białej Laski to święto, które zostało ustanowione w 1969 roku przez Zgromadzenie Ogólne Międzynarodowej Federacji Niewidomych. Pierwsze obchody na skalę międzynarodową odbyły się w 1970 roku. Celem Dnia Białej Laski jest przedstawienie opinii publicznej, środkom masowego przekazu, rządom i władzom lokalnym problematyki osób niewidomych i niedowidzących. Dla osób z dysfunkcją wzroku jest to uroczyste święto, podczas którego przypominają, że są równoprawnymi obywatelami świata.

Piotr Franiek z Polskiego Związku Niewidomych Okręgu Świętokrzyskiego zwraca uwagę, że osoby niewidome muszą zmagać się na co dzień z wieloma problemami, a ich sytuację pogorszyła obecna sytuacja epidemiologiczna.

– Przez konieczność zachowania dystansu społecznego największym problemem może być otrzymanie nawet najdrobniejszej pomocy, bo nie każdy ma odwagę i chce podejść do drugiego człowieka. Krótki kontakt nie narazi na pewno niczyjego zdrowia i życia, a taka pomoc przy przejściu przez ulicę czy zrobieniu zakupów na pewno bardzo się przyda – mówi Piotr Franiek.

Jego zdaniem dzięki takim świętom, jak Dzień Białej Laski wzrasta świadomość społeczna i ludzie są bardziej wrażliwi na potrzeby osób niewidomych i słabowidzących.

– Niepełnosprawność stała sie tematem, który jest coraz częściej poruszany w mediach nie tylko ze względu na różne regulacje. Społeczeństwo staje się bardziej otwarte, a my jako niepełnosprawni staramy się wychodzić do ludzi i informować o swoich potrzebach – dodaje.

Zachęca, aby osoby zdrowe nie bały się kontaktu z niewidomymi. – Uważam, że najlepszą receptą na pomaganie nie tylko niewidomym, ale także innym osobom wykluczonym ze względu na wiek lub różnego rodzaju niepełnosprawności, jest po prostu zapytanie, czy taka osoba potrzebuje pomocy. Jeśli tak, to można zapytać w jaki sposób i to na pewno otworzy drogę do dobrej komunikacji – stwierdza.

Według statystyk w Polce żyje ponad 1,7 miliona osób z niepełnosprawnością wzroku. W Polskim Związku Niewidomych, w województwie świętokrzyskim jest zarejestrowanych około dwóch tysięcy osób.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO