Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Dziś Dzień Sapera. „Jeden błąd może kosztować życie całej załogi”

piątek, 16 kwietnia 2021 10:39 / Autor: Aleksandra Rękas
Dziś Dzień Sapera. „Jeden błąd może kosztować życie całej załogi”
CPdMZ
Dziś Dzień Sapera. „Jeden błąd może kosztować życie całej załogi”
CPdMZ
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

16 kwietnia obchodzimy Dzień Sapera – to najlepsza okazja, by przypomnieć jak odpowiedzialną i wymagającą pracę mają żołnierze zajmujący się materiałami wybuchowymi. Nie bez przyczyny mówi się, że saper myli się tylko raz, a warto dodać, że ten zawód wymaga specjalistycznej wiedzy i stalowych nerwów.

- Trzeba potrafić oddzielić pracę, w której doświadczamy wiele stresu, od życia prywatnego. Na początku mojej kariery zawodowej, liczba zabezpieczeń niebezpiecznych przedmiotów była dla mnie dużym zaskoczeniem. Niemalże codziennie wyjeżdżamy do podejmowania niewybuchów, zdarzają się dni, w których interweniujemy kilkukrotnie. Na szczęście wśród wszystkich naszych zgłoszeń nie było dotąd przypadku wybuchu - mówi plutonowy Sebastian Tosnowiec z 31. patrolu saperskiego, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.

W codziennej pracy sapera nie brakuje stresujących interwencji. Najtrudniejsza, z jaką musiał zmierzyć się plutonowy Tosnowiec miała miejsce w Skarżysku-Kamiennej.

- Tam na parkingu przylegającym do dworca kolejowego znaleźliśmy bombę FAB 100. Zgłoszenie było nietypowe – pocisk znajdował się w pobliżu rur wodociągowych, ciężko było go wydobyć. Oprócz tego teren był zurbanizowany, konieczna była ewakuacja wielu osób. Musieliśmy współpracować z innymi służbami, strażą pożarną, policją. Ta sytuacja utkwiła mi w pamięci – opowiada.

Wszystko wskazuje na to, że saperzy z naszego regionu nie mają co liczyć na spokojniejszą służbę – badacze szacują, że niewybuchy będą odnajdywane jeszcze przez nawet trzysta lat. W ubiegłym roku, świętokrzyscy specjaliści od materiałów wybuchowych podjęli niemal sześć tysięcy niebezpiecznych przedmiotów i zrealizowali ponad trzysta interwencji. W dniu ich święta, życzymy ich jak najmniej bombowych zgłoszeń i samych bezpiecznych powrotów.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO