REGION
Dziś 81. rocznica „Krwawej niedzieli”
11 lipca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu. W 1943 roku ukraińscy nacjonaliści dokonali krwawej rzezi na Polakach mieszkających na kresach II Rzeczpospolitej.
81 lat temu, 11 lipca 1943 roku, miała miejsce tzw. "Krwawa niedziela". O świcie ukraińscy nacjonaliści, działając z zaskoczenia, zaatakowali 99 wsi i osiedli polskich w trzech powiatach: kowelskim, horochowskim i włodzimierskim. Tego dnia zginęło co najmniej trzy tysiące obywateli polskich.
Rzeź dokonana na Polakach przez nacjonalistów ukraińskich w lipcu 1943 to fragment trwającej kilka lat tzw. zbrodni wołyńskiej.
Według szacunków historyków, w latach 1943-1945 na Wołyniu, w Galicji Wschodniej i na Lubelszczyźnie zamordowano od 150 do 200 tysięcy Polaków.
Do tej pory znanych jest zaledwie 5 procent miejsc pochówku ofiar. Większość spoczywa w bezimiennych dołach śmierci. Od kilku lat władze ukraińskie zakazują jakichkolwiek prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych Polaków i osób innych narodowości, zamordowanych podczas II wojny na terenach dzisiejszej zachodniej Ukrainy w tym ofiar rzezi wołyńskiej.
Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej został ustanowiony przez Sejm w 2016 r.