REGION
Dzień Otwarty Osób z Niepełnosprawnością
W najbliższy piątek w oddziałach ZUS odbędzie się Dzień Otwarty Osób z Niepełnosprawnością, pod hasłem "Żyj aktywnie". Będzie można m.in. dowiedzieć się jak korzystać z różnych instrumentów wsparcia i pomocy ze strony państwa oraz e-administracji. W kieleckim oddziale ZUS przy ulicy Kolberga swoje dyżury będą pełnili m.in. pracownicy ZUS, PFRON, NFZ oraz MOPR.
Celem przedsięwzięcia jest upowszechnianie wiedzy o prawach osób niepełnosprawnych oraz udostępnienie zainteresowanym kompleksowej informacji w obszarze zagadnień związanych z ubezpieczeniami społecznymi oraz możliwościami aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. W jednym miejscu i czasie spotkać będzie można przedstawicieli wielu instytucji niosących pomoc osobom niepełnosprawnym.
Oto lista instytucji biorących udział w Dniu Otwartym Osób z Niepełnosprawnością:
- Dyżur ekspercki pracowników ZUS - dowiesz się, jak uzyskać rentę, jakie inne świadczenia Ci się należą, co to jest prewencja rentowa (zasady korzystania z ośrodków rehabilitacyjnych ZUS).
- Dyżur ekspercki pracowników PFRON - uzyskasz między innymi informacje, jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, jak wyjechać na turnus rehabilitacyjny oraz jak ubiegać się o dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
- Dyżur ekspercki pracowników NFZ - porady w zakresie wyjazdów na leczenie uzdrowiskowe, dofinansowanie do zaopatrzenia (sprzęt ortopedyczny, itp.).
- Dyżur ekspercki pracowników MOPR - porady w zakresie wsparcia osób z niepełnosprawnościami.
- Dyżur ekspercki pracowników Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności - dowiesz się miedzy innymi, jakie dokumenty są potrzebne aby uzyskać: orzeczenie o stopniu niepełnosprawności czy też kartę parkingową dla osób niepełnosprawnych.
- Dyżur ekspercki pracowników WOMP - Kącik medyczny - pomiar ciśnienia tętniczego, badanie poziomu cukru, zawartość dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu, badanie poziomu tkanki tłuszczowej.
- Dyżur ekspercki pracowników Polskiego Związku Głuchych - będzie można skorzystać z pomocy tłumacza języka migowego, uzyskać porady dotyczące aktywizacji zawodowej osób niesłyszących lub z uszkodzonym słuchem.
- Przedstawiciele Fundacji Aktywnej Rehabilitacji .