Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Dzień Judaizmu w „Świętokrzyskim Sztetlu”

środa, 16 stycznia 2019 15:32 / Autor: Michał Łosiak
Dzień Judaizmu w „Świętokrzyskim Sztetlu”
Dzień Judaizmu w „Świętokrzyskim Sztetlu”
Michał Łosiak
Michał Łosiak

W dawnej synagodze w Chmielniku, w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym „Świętokrzyski Sztetl” odbył się w środę kolejny Dzień Judaizmu. Uroczystości towarzyszyła debata, promocja specjalnej książki oraz ogłoszenie kolejnej edycji wyjątkowego konkursu.

Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 10. Wzięli w nim udział m.in. ksiądz Dariusz Gącik, wikariusz generalny diecezji kieleckiej i rabin Jehoshua Ellis, reprezentujący naczelnego rabina RP. – To jest bardzo dobre i ważne wydarzenie. W dialogu pomiędzy katolikami i żydami powinniśmy pamiętać o przeszłości, ale również myśleć o przyszłości. Nie należy zapominać także o tym w jakim miejscu znajdujemy się obecnie. Za każdym razem musimy patrzeć na siebie poprzez serce i odkrywać prawdę. Mam nadzieję, że nasz dialog jest na tyle silny i otwarty, że nie będziemy bali się mówić o tym co nas łączy, ale również wskazywać różnice – stwierdził rabin Ellis.

W trakcie obchodów Dnia Judaizmu w Chmielniku odbyła się również debata inspirowana słowami z Księgi Proroka Ozeasza „Nie przychodzę, żeby zatracać”, w której wzięli udział ksiądz Jan Oleszko, rektor klasztoru na kieleckiej Karczówce, ksiądz Wojciech Rutkowski ze wspólnoty ewangelickiej oraz rabin Samuel Rosenberg, reprezentujący Krakowską Gminę Żydowską. – Z przestrzeni dyskusji pójdziemy w życie i zaczniemy żyć w przestrzeniach mniej wykluczających siebie wzajemnie. Obserwując życie widzimy dysproporcje pomiędzy tym co mówimy i w co wierzymy, a tym jak żyjemy. Te przestrzenie powinny nas inspirować do takich dyskusji – uważa ksiądz Jan Oleszko.

Podczas uroczystości otwarto także wystawę autorstwa Marka Osmana pt. „Homo Homini…” oraz zaprezentowano książkę „Nasi sąsiedzi Żydzi” opowiadającą o relacjach polsko-żydowskich na Kielecczyźnie, która powstała na bazie trzech edycji konkursu pod tym samym tytułem. Ogłoszono również kolejną edycję konkursu. – Proponujemy także naszym gościom oprawę muzyczną, panel konferencyjny, ale także każdego roku pokazujemy inną gminę żydowską. Do tej pory prezentował się Pińczów, Kielce, czy Bodzentyn, a w tym roku mamy Jędrzejów – tłumaczy Agnieszka Dziarmaga, kierownik Ośrodka w Chmielniku. Każdy uczestnik spotkania mógł także spróbować żydowskich potraw i przysmaków.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO