REGION
Jest śmiertelnie niebezpieczny! Już kilkadziesiąt osób zatruło się tym dopalaczem
Niestety, dopalacze wciąż zabijają. GIS alarmuje, że w ciągu ostatnich miesięcy w Polsce pojawił się nowy środek o nazwie MDMB-4en-PINACA. Jego zażycie jest śmiertelnie niebezpieczne.
Jak czytamy w komunikacie GIS: „ze względu na swoją wysoką moc, MDMB-4en-PINACA może stwarzać wysokie ryzyko poważnych zatruć, które w niektórych przypadkach mogą być śmiertelne”. U osoby, która zażyła ten środek mogą wystąpić między innymi halucynacje, paranoja, psychoza oraz agresywne i gwałtowne zachowanie, strach, niepokój, zniekształcone postrzeganie czasu. Mogą pojawić się także objawy sercowo-naczyniowe, a także drgawki, konwulsje czy utrata przytomności.
Łukasz Niewczas, kierownik Działu Profilaktyki i Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży w Świętokrzyskim Centrum Profilaktyki i Edukacji, zauważa że problem związany z dopalaczami powraca jak bumerang. Nową substancją zatruło się już kilkadziesiąt osób.
- Dopalacze mocno utrwaliły się w świadomości Polaków, możemy spodziewać się, że jeszcze długo będą po nie sięgać i z czasem będą pojawiać się nowe środki. Substancja, o której usłyszeliśmy niedawno jest bardzo trująca, występuje w formie mieszanki do palenia, proszku do wciągania i liquidów do e-papierosów - wyjaśnia Łukasz Niewczas.
MDMB-4en-PINACA jest uniwersalna i wpisuje się w nowy trend kompresowania środków psychoaktywnych. Bardzo niewielka ilość dopalacza wywołuje silny efekt i łatwo go przedawkować.
- Niestety sklepy oferujące dopalacze nie zniknęły z naszego rynku, a zainteresowanie nimi wciąż jest duże. Teraz przeważnie działają online i osoby je prowadzące starają się kamuflować swoją działalność. Dopalacze występują w najróżniejszych formach, co sprawia, że grono odbiorców jest duże – podkreśla terapeuta.
Jak dodaje, osoby po zażyciu tego typu środków mogą być bardzo agresywne.
- Wszystkie narkotyki wyłączają zdrowy rozsądek, u osoby uzależnionej liczy się tylko osiągnięcie stanu odurzenia – alarmuje.
Za wprowadzanie do obrotu, przetwarzanie, posiadanie, przywóz i wywóz nowych substancji psychoaktywnych grozi kara grzywny, ograniczenie wolności, a nawet więzienie.