REGION
Dąb Bartek doczeka się potomstwa. Małe „Bartusie” trafią do Daleszyc
Sędziwy, ale wciąż witalny dąb po raz kolejny będzie miał potomstwo. Leśnicy pobrali fragmenty pędów „Bartka”, by wyhodować małe „Bartusie” i zachować wyjątkowy pomnik przyrody znajdujący się w Zagnańsku.
Zrazy, czyli wspomniane fragmenty pędów pobrali leśnicy aboryści z Nadleśnictwa Syców w ubiegłym tygodniu. Wykorzystano specjalny sprzęt, całkowicie bezpieczny dla wiekowego Bartka.
– Z tych zrazów, czyli około dwudziestocentymetrowych pędów, hodować będziemy potomków Bartka. Zrazy zostaną połączone, poprzez szczepienie, z innym drzewkiem gatunku dębu. W ten sposób powstaną „Bartusie” z niemal identyczną pulą genetyczną co Bartek – wyjaśnia Paweł Kowalczyk, Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Zagnańsk.
Sadzonki trafią potem do najnowocześniejszej leśnej szkółki w regionie w Nadleśnictwie Daleszyce. Leśnicy przeznaczą je na szczególne okazje i miejsca – może nią być na przykład 100-lecie Lasów Państwowych przypadające w 2024 roku.
Dąb Bartek, z racji swojego sędziwego wieku, obradza rzadko lub wcale – dlatego trudno o wyhodowanie sadzonek z żołędzi. Ostatni raz udało się to w 2018 roku, kiedy uzyskano jedynie 19 sadzonek ze stu żołędzi.
- Dąb Bartek wiele już przetrwał. To co złe – pożar, wichury, grzyby i związana z tym zgnilizna, to co dobre – zabiegi mające na celu jego ratowanie, plomby, podpory poprawiające statykę, badania, ekspertyzy, odsłanianie korony. Był świadkiem wielu wydarzeń rosnąc na polanie na wysokiej skarpie rzeki Bobrzy – opowiada Edyta Nowicka, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.
W 2021 roku, na ochronę, zachowanie i promocję dębu, leśnicy wydali prawie 60 tysięcy złotych. W tym roku, na ten cel zabezpieczono ponad 70 tysięcy złotych. Bartka można podglądać online, pod linkiem: http://www.dabbarteknaszwspolnyznajomy.pl/multimedia/kamera-online
https://emkielce.pl/region/dab-bartek-doczeka-sie-potomstwa-male-bartusie-trafia-do-daleszyc#sigProGalleria1214c9d102