Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Cytobus – mobilny gabinet położnej ŚCO w Mójczy i Mircu

czwartek, 13 czerwca 2024 12:03 / Autor: Maria Karyś
Cytobus – mobilny gabinet położnej ŚCO w Mójczy i Mircu
Cytobus – mobilny gabinet położnej ŚCO w Mójczy i Mircu
Maria Karyś
Maria Karyś

W najbliższy weekend (15-16 czerwca) mieszkanki Mójczy i Mirca będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań cytologicznych w cytobusie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Badania będą wykonywane w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy.

Cytobus to mobilny gabinet położnej, w którym znajduje się fotel ginekologiczny i niezbędne wyposażenie oraz wydzielona kabina higieny intymnej z bidetem i bieżącą wodą, aby pacjentka mogła się rozebrać i przygotować do badania. Gabinet położnej jest klimatyzowany.

–W cytobusie będzie wykonywana cytologia konwencjonalna i na podłożu płynnym, czyli dwa badania podczas jednej wizyty  – wyjaśnia Izabela Opalińska, rzecznik Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

 Badanie przeznaczone dla pań w wieku 25-64 lat, zgodnie z Programem profilaktyki raka szyjki macicy, należy wykonywać regularnie, co 3 lata. Kobiety w wieku od 25 do 64 lat, obciążone czynnikami ryzyka (zakażone wirusem HIV, przyjmujące leki immunosupresyjne, zakażone HPV - typem wysokiego ryzyka) powinny wykonywać cytologię co 12 miesięcy.

- Mobilny gabinet położnej ŚCO będzie dyżurował w sobotę (15 czerwca) w godz. 12-16 na parkingu przy remizie OSP w Mójczy orazw niedzielę (16 czerwca) w godz. 14-18 w Mircu, przy amfiteatrze - informuje rzecznik.

Wymagana jest wcześniejsza rejestracja pod numerem: 609 99 00 33.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO