REGION
Cudeńka z Ćmielowa. Wśród nich - szmaragdowa porcelana, jedyna taka na świecie
W Fabryce Porcelany AS Ćmielów tradycja i zaangażowanie idą ręka w rękę z innowacyjnością i pasją. Znajdziemy tam, między innymi, różową porcelanę – jedyną taką w Europie, produkowaną według oryginalnej, przedwojennej receptury Bronisława Krynickiego. A od niedawna również odkrycie o skali światowej – szmaragdową porcelanę. Dlaczego jest ona taka wyjątkowa?
Manufaktura AS Ćmielów to miejsce o bogatej historii i dziedzictwie. Ręczna produkcja luksusowej porcelany podtrzymuje przedwojenne tradycje Wytwórni Świt w Ćmielowie. Początki jej działalności sięgają 1804 roku. To właśnie w tym miejscu tradycja schodzi się z innowacją, dzięki czemu ćmielowskie wyroby nobilitowane są do rangi prawdziwych dzieł sztuki.
- W 2000 roku rozpoczęliśmy odtwarzanie kolekcjonerskich figurek z lat 50. i 60. Okazało się, że fabryka skrywała te oryginalne formy-matki i modele. Właściciel manufaktury, Adam Spała, ma duszę artysty. Zaczął więc odtwarzać kolejne projekty wraz z modelarzami. Pojawiały się także współczesne wzory. Jednak osoby, które nas odwiedzały, nie do końca wiedziały, jak te wyroby powstają i dlaczego ich ceny są wyższe, niż tych sklepowych. Z tego powodu w 2005 roku właściciel postanowił otworzyć Żywe Muzeum Porcelany, aby goście mogli zobaczyć na żywo, oczywiście w formie skróconej, proces powstawania i ręcznego zdobienia porcelany – opowiada Emilia Kwiecień, kierownik promocji i sprzedaży w Fabryce Porcelany AS Ćmielów
Dumą manufaktury bez wątpienia jest różowa porcelana, która powstaje dzięki odtworzeniu przedwojennej, zaginionej na przeszło 70 lat receptury Bronisława Krynickiego. Sekret jej pastelowej, różowawej barwy leży w… dodatku złota w masie porcelanowej.
A od niedawna manufaktura może poszczycić się wyrobem, którego niezwykłość osiąga poziom na skalę światową. Mowa tu o wyjątkowej, szmaragdowej porcelanie. Jedynej takiej nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.
- Szmaragdową masę właściciel fabryki wprowadził do produkcji w tym roku. W czerwcu odbyła się premiera. Muzeum również prezentuje tę masę i udowadnia, że faktycznie jest to prawdziwa porcelana, czyli taka, która przepuszcza światło przez ścianki – mówi Emilia Kwiecień.
To odkrycie roku na skalę nie tylko wojewódzką, czy krajową, ale przede wszystkim światową. Faktem jest, że nikt dotąd nie opracował podobnej do ćmielowskiej receptury.
- Do barwienia tej masy nie dodajemy złota, tylko pochodzący ze zmielonych szmaragdów pył. Dodany w odpowiednich proporcjach do masy porcelanowej pozwala uzyskać tak niepowtarzalny, zielonkawy kolor – tłumaczy kierownik promocji i sprzedaży.
Połyskujące drobinki szmaragdów można dostrzec gołym okiem przy świetle dziennym. Skład surowcowy i kolor wyrobu spełnia wszystkie normy porcelany dekoracyjno-użytkowej.
Porcelana szmaragdowa została zastrzeżona w Urzędzie Patentowym RP w Warszawie oraz w Unii Europejskiej przez obecnego właściciela Fabryki Porcelany AS Ćmielów, Adama Spałę.
Żywe Muzeum Porcelany czynne jest codziennie, w godzinach od 9 do 16, jednak konieczna jest wcześniejsza rezerwacja zwiedzania. Więcej szczegółów znajduje się tutaj.
https://emkielce.pl/region/cudenka-z-cmielowa-wsrod-nich-szmaragdowa-porcelana-jedyna-taka-na-swiecie#sigProGalleriae0a484bd95