Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Coraz większy ruch na świętokrzyskich trasach. Którędy jeździmy najczęściej?

czwartek, 02 grudnia 2021 12:49 / Autor: Michał Łosiak
Coraz większy ruch na świętokrzyskich trasach. Którędy jeździmy najczęściej?
Coraz większy ruch na świętokrzyskich trasach. Którędy jeździmy najczęściej?
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Rekordowe natężenie na S7 i obwodnicy Kielc, a S74 wciąż najczęściej wybieraną trasą – to najważniejsze wnioski z Generalnego Pomiaru Ruchu rozpoczętego w 2020 roku. Ze względu na pandemię badanie kontynuowano w 2021 roku.

Poprzedni pomiar był wykonywany w 2015 roku.

– Tym razem, po raz pierwszy, pojazdy w naszym regionie liczone były w całości automatycznie na podstawie na podstawie nagrań z kamer zamontowanych w 83 punktach pomiarowych przy drogach krajowych. Pomiar pokazuje średnie dobowe natężenie ruchu pojazdów na określonych odcinkach, z uwzględnieniem na przykład kategorii dróg, kategorii pojazdów oraz okresów w ciągu roku czy w ciągu doby. Wnioski z pomiaru są pomocne w planowaniu działań na sieci drogowej – tłumaczy Małgorzata Pawelec-Buras z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Po naszych drogach, średni dobowy ruch roczny to dokładnie 10 353 samochody. Jest on wyższy od poprzedniego, zmierzonego w 2015 roku, o 17 procent. Rekordowo wysokie natężenie ruchu (33 895 samochodów) odnotowano po raz drugi na kieleckim odcinku drogi S74.

– Kolejne świętokrzyskie rekordy padły na drodze S7, która od 2020 roku ma pełne parametry trasy ekspresowej na całej długości w granicach województwa. W 2015 roku średnie natężenie ruchu na większości odcinków świętokrzyskiej „siódemki” osiągało pułap kilkunastu tysięcy pojazdów na dobę, a między Kielcami a Skarżyskiem-Kamienną osiągało 20 tysięcy Obecnie na czterech odcinkach S7 średnie roczne natężenie ruchu przekracza 30 tysięcy , a na większości pozostałych – przekracza 20 tysięcy pojazdów na dobę. To pokazuje, że kierowcy chętniej korzystają z bezpiecznej ekspresowej trasy, na której zakończone zostały roboty budowlane – dodaje Małgorzata Pawelec-Buras.

Tag: kielce GDDKiA
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO