REGION
Coraz więcej przypadków utonięć. Policjanci alarmują – zachowajmy rozsądek nad wodą
Letnia pogoda przyciąga spragnionych wakacyjnego wypoczynku nad zbiorniki wodne w naszym regionie. Niestety, statystyki nie pozostawiają złudzeń – w ciągu ostatnich kilkunastu dni utonęło pięć osób. Policjanci apelują o rozsądek i przypominają najczęstsze przyczyny utonięć.
Przypomnijmy, że do tragicznych zdarzeń doszło w upalną niedzielę, 20 czerwca. W zalewie w Sielpi utopiło się dwóch mężczyzn, a na terenie kąpieliska w Chańczy – 21-latek. Wczoraj z kolei, służby poinformowały o dwóch kolejnych ofiarach. Mowa o 69-latku, który utonął w zalewie w Lipowicy oraz o 67-letnim wędkarzu, który wpadł do wody w kąpielisku w Życinach.
Nie brakowało także niebezpiecznych zdarzeń, które dzięki szybkiej interwencji zakończyły się szczęśliwie. 20 czerwca, strażacy otrzymali zgłoszenie dotyczące kobiety, która weszła do wody nad zalewem w Cedzynie i zaginęła. Na szczęście odnaleziono ją na przeciwległym brzegu – kobieta przepłynęła zbiornik i nie miała siły wrócić. Do bardzo podobnego zdarzenia doszło wczoraj (30 czerwca), także w Cedzynie.
- Policjanci z Zespołu Wodnego w Cedzynie patrolowali łodzią zbiornik i zauważyli kobietę, która miała problemy z przepłynięciem akwenu. Nagle 25- latka zaczęła wołać o pomoc i rozpaczliwie próbowała utrzymać się na powierzchni wody. Stróże prawa błyskawicznie podpłynęli do poszkodowanej i wyciągnęli ją na podkład służbowej łodzi – relacjonował Karol Macek z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.
By dbać o bezpieczeństwo, policjanci prowadzą akcję „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Policyjne patrole wodne pojawiają się także na terenie trzech zbiorników wodnych w województwie świętokrzyskim - w Sielpi, w Hańczy i w Cedzynie. Mundurowi nie mogą być jednak wszędzie, a podstawą bezpiecznego wypoczynku jest przestrzeganie kilku zasad.
- Nigdy nie łączmy alkoholu z aktywnością w wodzie. Pamiętajmy, że pływanie w stanie nietrzeźwości, a także przecenianie swoich umiejętności to najczęstsze przyczyny utonięć – przestrzega Maciej Ślusarczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Policjanci przypominają także, by korzystać ze strzeżonych kąpielisk, unikać skoków „na główkę” i regularnie nawadniać organizm. Tylko w ubiegłym roku utonęło siedemnaście osób, dziewięć z nich w okresie wakacyjnym.