REGION
Coraz więcej osób wykupuje ubezpieczenia zdrowia i życia w związku z pandemią
Pandemia zachwiała poczucie bezpieczeństwa Polaków. Coraz więcej osób jest zainteresowanych wykupieniem ubezpieczenia na życie i zdrowie.
W pierwszym półroczu 2020 na polisy zdrowotne Polacy wydali 0,5 miliarda złotych. Wykupiło je ponad 3 miliony osób, to o ponad 13 procent więcej niż rok wcześniej. Z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że wzrósł przy tym popyt zarówno w ubezpieczeniach indywidualnych, jak i grupowych.
– Widzimy zdecydowanie wyższą liczbę wykupowanych polis zdrowotnych. Sytuacja, jaką obserwujemy jest oczywiście związana z pandemią koronawirusa – informuje Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń.
Pojawienie się pandemii ma swój wpływ na rynek ubezpieczeniowy. Towarzystwa ubezpieczeniowe próbują dopasować się do współczesnych realiów, tworząc oferty, które będą odpowiadać klientom względem bieżących potrzeb.
– Obserwujemy większe zainteresowanie ubezpieczeniami na życie. Epidemia uświadomiła wielu z nas, że życie i zdrowie są najważniejsze. W Generali, zarówno w ubezpieczeniach indywidualnych, jak i grupowych na życie nie mamy wyłączenia epidemii. Oznacza to, że wszystkie ryzyka, które mogą być powiązane z zachorowaniem na koronawirusa, np. zgon, pobyt w szpitalu czy usługi assistance, a w przypadku ubezpieczeń grupowych, także ryczałtowe pokrycie kosztów leków po pobycie w szpitalu, zostaną zapewnione, gdy ubezpieczony zarazi się tym wirusem – informuje Justyna Szafraniec, rzecznik prasowy firmy Generali.
– Ponadto już na samym początku pandemii wprowadziliśmy specjalne ubezpieczenie grupowe Covid-19. Jest to odrębne ubezpieczenie oferowane przedsiębiorcom zatrudniającym minimum 10 osób. Pracodawca sam decyduje, który z trzech pakietów chce zasponsorować swoim pracownikom. Składka wynosi już niecałe 50 zł za jedną osobę za rok. Pakiety różnią się między sobą wysokościami sum ubezpieczenia. W sytuacji, kiedy pracownik będzie miał zdiagnozowaną chorobę Covid-19, może liczyć na wypłatę świadczenia za pobyt w szpitalu, a gdy trafi na OIOM, otrzyma dodatkowe, jednorazowe świadczenie. W ramach ubezpieczenia Generali zapewnia także praktyczne usługi assistance po hospitalizacji, takie jak pomoc domowa, opieka nad dzieckiem, nad osobą starszą, zwierzętami oraz transport medyczny i konsultacje lekarza pierwszego kontaktu. W zakresie są również konsultacje z psychologiem – dodaje rzecznik.
Samo zakażenie koronawirusem nie stanowi podstawy do otrzymania odszkodowania, nie znajdziemy takiego zapisu w umowie ubezpieczeniowej żadnej firmy. Podstawą do wypłaty świadczenia może być np. pobyt w szpitalu, na OIOM-ie, niezdolność do pracy czy śmierć ubezpieczonego. Decydując się na ubezpieczenie, należy również sprawdzić wyłączenie odpowiedzialności, które mogą opisywać epidemię jako podstawę do odstąpienia od warunków umowy.