Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Coraz mniej chętnych do szczepienia. "Kto się miał zaszczepić, to się zaszczepił"

czwartek, 10 czerwca 2021 13:21 / Autor: Magdalena Nowak
Coraz mniej chętnych do szczepienia. "Kto się miał zaszczepić, to się zaszczepił"
Coraz mniej chętnych do szczepienia. "Kto się miał zaszczepić, to się zaszczepił"
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

W województwie świętokrzyskim wykonano do tej pory 652 948 szczepień, w tym 225 477 osób przyjęło dwie dawki szczepionki. Szczepienia w ostatnim czasie wyhamowują, większość osób, która zgłasza się do punktów, to pacjenci, którzy chcą przyjąć drugą dawkę preparatu. Na pierwszą dawkę chętnych jest niewielu. Na szczepienie można zapisać się z dnia na dzień.

Odległe terminy szczepień i długie kolejki przed punktami to już przeszłość. Obecnie można bez problemu zapisać się na szczepienie z dnia na dzień. – Na jutro mamy dostępną szczepionkę Pfizera, co kiedyś było nieosiągalne. Jeszcze kilka tygodni temu czas oczekiwania wynosił około miesiąca. Staramy się tak zapisywać pacjentów, aby nie marnować otwartych ampułek, jedna zawiera preparat, który można podzielić na sześć osób. Do tej pory szczepionki Pfizera nam się nie zmarnowały, jednak AstraZeneca już tak – mówi Agnieszka Nawrot, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Medycznego Artmedik, gdzie prowadzony jest punkt szczepień.

Podobnie sytuacja wygląda w innych punktach. – Głównie szczepimy drugimi dawkami, na pierwszą zgłaszają się pojedyncze osoby. Dużo pacjentów dzwoni teraz z pytaniem czy można zmienić termin szczepienia i jak to zrobić. Kto miał się zaszczepić to już to zrobił. Szczepimy głównie Moderną i Pfizerem, czasami na weekend pojawia się szczepionka Johnson&Johnson - mówi Karolina Stoga z Centrum Medycznego Zdrowie.

Zdarza się również, że zapisani pacjenci nie przychodzą na wyznaczony termin. – Chętnych jest zdecydowanie mniej, można powiedzieć, że szczepimy na bieżąco.  Nie wszyscy zapisani przychodzą również na szczepienie, bo znaleźli np. miejsce gdzie zaszczepili się wcześniej. W tej chwili szczepimy Pfizerem i AstrąZenecą – mówi Dariusz Saletra, prezes Centrum Medycznego Artimed

W wielu punktach szczepień pada pytanie o dostępność preparatu Johnson&Johnson, który jest jednodawkowy.  Szczepionka ta będzie dostępna m.in. w punkcie drive-thru na terenie Targów Kielce w najbliższą sobotę i niedzielę w godzinach od 8.00 do 16.15.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO