Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Co ze szpitalem w Morawicy?

wtorek, 12 grudnia 2017 13:22 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Co ze szpitalem w Morawicy?
Co ze szpitalem w Morawicy?
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

 Nadal nie ma porozumienia pomiędzy świętokrzyskim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia, a Centrum Psychiatrii w Morawicy. Lekarze z lecznicy żądają, by podniesiono im pensje do poziomu dwóch średnich krajowych. Tymczasem NFZ nie ma na to środków.

Już około 80 procent lekarzy ze szpitala w Morawicy złożyło wypowiedzenia.  Specjaliści grożą odejściem jeżeli nie otrzymają podwyżek. Obecnie dyrekcja lecznicy prowadzi rozmowy w tej sprawie z kierownictwem świętokrzyskiego NFZ. Póki co nie ma jednak porozumienia. – Szpital w Morawicy dostał w okresie wakacyjnym dodatkowo ponad 5 mln złotych. W tej chwili natomiast nie mamy środków, żeby zwiększyć sposób finansowania tej lecznicy na przyszły rok. Oczywiście prowadzimy bardzo dokładny monitoring i przyglądamy się wykorzystaniu tych środków, które już są przekazywane szpitalowi. Rozmowy w tej sprawie będą trwały nadal. Nie możemy jednak nic obiecać – powiedziała Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ. – Ja myślę, że tu należy dokładnie przyjrzeć się organizacji pracy w tym szpitalu. Ale to już nie jest nasza kompetencja – zauważa rzecznik Funduszu.

Sytuacją zaniepokojone jest Ministerstwo Zdrowia. – Jest to bardzo zła sytuacja zwłaszcza dla pacjentów. Kompleks szpitalny, a więc chorzy stali się zakładnikami z powodów płacowych. Cała ta sytuacja ma znamiona szantażu. Lekarze szantażują dyrekcję szpitala, a dyrekcja lecznicy władze NFZ – powiedział wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz podkreślając jednocześnie, że   Ministerstwo także nie ma pieniędzy dla szpitali na ich  bieżące funkcjonowanie, czyli pensje dla pracowników. – My możemy przekazywać pieniądze jedynie na inwestycje, a nie płace dla lekarzy – powiedział Tombarkiewicz.

Dyrektor szpitala nie chce komentować całej sytuacji. Jak zapowiedział oczekuje na dalsze rozmowy z NFZ. – Liczę na takie rozwiązanie abym mógł zawrzeć jakieś porozumienie z lekarzami – powiedział dyrektor lecznicy.

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO