Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Co wiemy o tworzywach sztucznych?

wtorek, 19 stycznia 2021 11:31 / Autor: Beata Kwieczko
Co wiemy o tworzywach sztucznych?
www.repetujemy.pl
Co wiemy o tworzywach sztucznych?
www.repetujemy.pl
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Aż 72 procent mieszkańców naszego regionu uważa opakowania z tworzyw sztucznych za najmniej przyjazne środowisku. Wiedzę mieszkańców województwa świętokrzyskiego o nich sprawdził Instytut IQS z Warszawy. Jakie wnioski płyną z raportu?

Jak wynika z raportu, przygotowanego przez IQS, 75 procent ankietowanych mieszkańców województwa świętokrzyskiego deklaruje, że ogranicza zużycie plastiku. Część z nich korzysta z własnych toreb na zakupy, a pozostali kupują żywność i napoje w opakowaniach innych niż plastikowe.

– To pewien paradoks, bo te ostatnie mają najmniej szkodliwy na środowisko wpływ. Jednocześnie 39 procent osób z regionu sądzi, że w całym cyklu życia, butelki plastikowe generują największą emisję dwutlenku węgla, a jest zupełnie inaczej. To opakowania z alternatywnych tworzyw wiodą w tym zakresie prym – mówi Hubert Koszela z biura prasowego kampanii edukacyjnej #rePETujemy, której głównym celem jest zwiększanie świadomości społeczeństwa dotyczącej tworzyw sztucznych, związanego z nimi wpływu na środowisko oraz odpowiedniego ich wykorzystywania i recyklingu.

Dodaje, że wyniki badań wpływu na środowisko w całym cyklu życia produktów z tworzyw sztucznych pokazują, że to właśnie one są bardziej ekologicznym rozwiązaniem.

– W ostatnim czasie wiele mówi się również o mikroplastiku zanieczyszczającym oceany. Z badań wynika, że 65 procent mieszkańców województwa świętokrzyskiego uważa, że jego głównym źródłem są opakowania z tworzyw sztucznych. W rzeczywistości mikroplastik występujący w oceanach pochodzi głównie z syntetycznych tkanin (35 procent), ścierających się opon samochodowych (28 procent), a także kurzu miejskiego (24 procent) – wylicza Hubert Koszela.

Powyższe wyniki badania, które zostało przeprowadzone w całym kraju, zainspirowały firmę ALPLA do przeprowadzenia kampanii #rePETujemy.

– Błędne informacje na temat tworzyw sztucznych rozpowszechniane są od lat, a prawda jest taka, że zostały one wynalezione, żeby chronić nasze zasoby naturalne i być alternatywą dla innych materiałów. I są nią, ale wtedy gdy wykorzystujemy je w odpowiedzialny sposób – przekonuje Anna Urbańska, koordynator kampanii w ALPLA. – Niestety, zła sława tworzyw sztucznych wynika także z nieprawidłowego gospodarowania odpadami, bo śmieci są wyrzucane gdzie popadnie. Dlatego od indywidualnych decyzji i zachowań każdego z nas zależy czy opakowania będą mogły zostać przetworzone i ponownie wykorzystane, zyskując swoje "kolejne życie" – dodaje.

Informacje na temat akcji można znaleźć w mediach społecznościowych i w podcastach, za pomocą których będą obalane najbardziej powszechne mity dotyczące tworzyw sztucznych. Podcasty będą dostępne na stronie www.repetujemy.pl.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO