Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Co dalej z reformą szkolnictwa? Samorządy czekają na ostatnią chwilę

piątek, 10 lutego 2017 16:28 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Co dalej z reformą szkolnictwa? Samorządy czekają na ostatnią chwilę
Co dalej z reformą szkolnictwa? Samorządy czekają na ostatnią chwilę
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

20 projektów uchwał intencyjnych w sprawie reformy edukacji wpłynęło do świętokrzyskiego kuratora oświaty. Urzędnicy zaopiniowali 5 takich dokumentów. Samorządy gminne mają czas na dosłanie uchwał dotyczących sieci szkół do przyszłego piątku. Urzędnicy z wojewódzkiego szczebla zdają sobie sprawę z tego, że społeczeństwo wciąż ma wiele wątpliwości, a radni czekają z decyzjami na ostatni moment.

Kurator Kazimierz Mądzik mówi, że w kilku przypadkach sesje rad gminnych, na których ma być podnoszona sprawa sieci szkół jeszcze się nie odbyły. Dlatego urzędnicy podejrzewają, że uchwały do zaopiniowania będą spływały tuż przed ostatecznym terminem.

Wprowadzane zmiany budzą wiele pytań dyrektorów, nauczycieli i rodziców. Dlatego w przyszłym tygodniu ruszają kolejne konsultacje. - Pojawiły się nowe fakty, jak chociażby podstawa programowa. Będziemy rozmawiać z dyrektorami szkół, nauczycielami i rodzicami. To cały cykl spotkań - zapowiada świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik.

Spotkanie informacyjne dla dyrektorów szkół z terenu Kielc odbędzie się 16 lutego. Tematem tych rozmów będą między innymi sprawy finansów publicznych czy rachunkowości. Osobne konsultacje będą organizowane dla rodziców. - Mamy przykłady dwóch przeciwstawnych grup w jednej sprawie. Jedna strona chce przekształcenia gimnazjum w szkołę podstawowa, a druga strona tego nie chce, bo to powodowałoby zmniejszenie obwodów i liczby dzieci w szkole. Rodzice chcą mieć szkołę jak najbliżej i jest to oczywiste – mówi kurator.

O uchwałach intencyjnych swoją opinię mają wyrazić także związki zawodowe, które zrzeszają nauczycieli. Rozwiane zostały wątpliwości dotyczące tego, które struktury tych organizacji mają to robić – regionalne, czy centralne. Jak poinformowała Elżbieta Frejowska ze Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego sprawa została ostatecznie wyjaśniona. Opinie wydają regionalne zarządy związków.

Urzędnicy przystąpili także do wdrażania nowej podstawy programowej. Zmiana jest wyzwaniem dla nauczycieli, którzy na razie realizują nieco inny materiał na lekcjach. Dyrektor Wydziału Organizacji i Rozwoju Edukacji w Kuratorium Oświaty Tomasz Pleban mówi, że będą dodatkowe szkolenia. - Nasz koordynator do spraw programowych podstaw, który jest wyznaczony w naszym kuratorium zajmuje się tym tematem. Ta funkcja powierzona została Beacie Nizołek. Zostało nawiązane porozumienie z ośrodkami doskonalenia nauczycieli, które będą wdrażać te podstawy. Przeszkolimy wszystkich chętnych nauczycieli z terenu województwa świętokrzyskiego – mówi Tomasz Pleban.

Wśród samorządów, które w zasadzie są już gotowe na zmiany możemy wymienić Chmielnik, Starachowice oraz Słupię Konecką.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO