Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Trudna sytuacja na rynku sadowniczym

piątek, 13 maja 2022 13:55 / Autor: Magdalena Nowak
Trudna sytuacja na rynku sadowniczym
Trudna sytuacja na rynku sadowniczym
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Sytuacja na rynku zbioru jabłek jest trudna, dlatego ministerstwo rolnictwa zaplanowało dopłaty do skupu jabłek deserowych. Walczyli o to między innymi świętokrzyscy rolnicy.

Sadownicy mają otrzymać dopłatę w wysokości 30 groszy do każdego kilograma jabłek deserowych, sprzedanych w zakładzie, który przystąpi do rządowego programu i przetworzy owoce na koncentrat lub sok. Obecnie, w zależności od odmiany, ceny jabłek deserowych kształtują się na poziomie 80 groszy – 1,2 złotego i są poważne problemy z ich sprzedażą.

– W związku z wojną na Ukrainie, sytuacja z eksportem jabłek na wschód była dużym problemem. Mogliśmy doprowadzić do sytuacji gdzie byłby ogromny zastój, a dopłata 30 groszy do kilograma powoduje, że nie będzie tego zastoju. Na początek dopłacimy do 200 tys. ton w skali kraju – mówi Norbert Kaczmarczyk, sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Pełnomocnika Rządu ds. Przetwórstwa i Rozwoju Rynków Rolnych.

– Kolejny program wspierający rolników to dopłaty do nawozów, 500 zł do hektara  dla gruntów ornych i 250 zł dla trwałych użytków zielonych. Rolnicy otrzymują realne wsparcie.  Kryzys na rynku nawozów wziął się podwyższenia cen gazu – dodał Norbert Kaczmarczyk.

Jak zapewnił minister, żaden polski rolnik, nie zostanie poszkodowany w wyniku wojny na Ukrainie. 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO