REGION
Chmielnik świętuje dwie rocznice. W weekend dwudniowa impreza
Upamiętnienie środowisk żydowskich i polskich oraz przypomnienie dwóch ważnych wydarzeń historycznych to cele, jakie postawili sobie organizatorzy Chmielnickich Jarmarków Kulturalnych. Dwudniowa impreza odbędzie się w najbliższy weekend w Chmielniku oraz nad zalewem Andrzejówka.
W tym roku Chmielnik świętuje 470 lat od nadania praw miejskich oraz 780. rocznicę bitwy z Tatarami. Wydarzenia te stały się okazją do zorganizowania dwudniowej imprezy, połączonej z odbywającymi się od kilkunastu lat w trzeci weekend czerwca, spotkaniami z kulturą żydowską.
– Chmielnik był sztandarowym sztetlem w regionie, zamieszkałym przed II wojną światową w ponad 80 procentach przez Żydów, dlatego chcemy upamiętnić ten fakt, tym bardziej że istnieje tu zrekonstruowana synagoga, funkcjonująca jako Ośrodek Edukacyjno-Muzealny "Świętokrzyski Sztetl" – mówi Agnieszka Dziarmaga, kierownik "Świętokrzyskiego Sztetla".
Chmielnickie Jarmarki Kulturalne rozpoczną się w sobotę, 19 czerwca, od wydarzenia pod nazwą "Szalom na Wspólnej". Zainauguruje je otwarte spotkanie autorskie z krakowską dziennikarką Anną Piątkowską, które odbędzie się o godzinie 15 w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym "Świętokrzyski Sztetl".
– Rozpoczniemy w ten sposób cykl "Kto ratuje jedno życie". To przedsięwzięcie realizowane dzięki wsparciu Muzeum Historii Polski w ramach projektu "Patriotyzm Jutra 2021". Pierwsze spotkanie autorskie będzie dotyczyło książki "Ostatni sprawiedliwi. Rozmowy z Polakami, którzy ratowali Żydów podczas II wojny światowej" – informuje Agnieszka Dziarmaga.
Następnie rozstrzygnięty zostanie konkurs "Nasi Sąsiedzi Żydzi".
– Jako organizatorzy, jesteśmy zbudowani liczbą nadesłanych prac, zarówno plastycznych, jak i wywiadów i filmów. Są to bardzo interesujące prace, które wymagały zaangażowania, dotarcia do ciekawych źródeł i niekonwencjonalnego spojrzenia na historię Żydów. Uczniowie zadali sobie mnóstwo trudu i wykazali się kreatywnością, za co jesteśmy im bardzo wdzięczni – relacjonuje.
W programie znajdą się też warsztaty plastyczne Wojciecha Książka i wernisaż malarski.
Druga część imprezy rozpocznie się o godzinie 17.30 na chmielnickim Rynku. Organizatorzy zaplanowali występy Młodzieżowej Orkiestry Dętej, Chmielnickich Mażoretek, koncert zespołu Berberys, warsztaty tańca żydowskiego oraz koncert zespołu Chmielnikers.
Oprócz tego, o godzinie 18.30 w Chmielnickim Centrum Kultury wystąpi kabaret żydowski "Moniek Przepiórko". Osoby zainteresowane tym wydarzeniem, mogą rezerwować bilety pod numerem telefonu 734 158 969.
W ramach wydarzenia odsłonięty zostanie również pomnik zamordowanych przez Niemców rodzin żydowskich w Suskrajowicach. Uroczystość odbędzie się w niedzielę, 20 czerwca, o godzinie 15.30.
Także w niedzielę, o godzinie 13 rozpocznie się piknik historyczny na nowo otwartym zalewie Andrzejówka, który poprowadzi Radio eM Kielce. Wydarzenie będzie poświęcone rocznicom nadania praw miejskich oraz bitwy z Tatarami.
– W programie znajdzie się bieg rocznicowy na 1241 metrów dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a oprócz tego uczcimy te wydarzenia turniejem szachowym oraz pochodami "O złote runo". Odbędzie się też XIX Gminny Plener Malarski – informuje Alicja Adach-Białowąs, specjalista do spraw promocji gminy i organizacji imprez kulturalnych w Chmielnickim Centrum Kultury.
Zalew, nad którym będzie odbywała się impreza, zostanie podzielony na strefy. – Będzie strefa historyczna, w której będą odbywały się pokazy walk, broni, będą też strefy zabaw, przyrodnicza i kulinarna. Nie zabraknie pokazów strażackich, militarnych, turniejów i konkursów oraz gier i zabaw z animatorami – wylicza.
O godzinie 21 przed publicznością wystąpi zespół Alergen, a wydarzenie zakończy teatr ognia.