Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Podpisali porozumienie ws. obchodów świąt państwowych i rocznic w Kielcach

wtorek, 28 grudnia 2021 12:00 / Autor: Weronika Karyś
Podpisali porozumienie ws. obchodów świąt państwowych i rocznic w Kielcach
Podpisali porozumienie ws. obchodów świąt państwowych i rocznic w Kielcach
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Prezydent Kielc, wojewoda świętokrzyski, marszałek województwa świętokrzyskiego, naczelnik delegatury IPN oraz komendant kieleckiego garnizonu podpisali dziś (28 grudnia) porozumienie o współpracy przy organizacji ważnych wydarzeń rocznicowych i świąt państwowych.

Jak zaznaczają przedstawiciele instytucji, celem inicjatywy jest przede wszystkim zapewnienie właściwej organizacji i oprawy, a także podniesienie rangi i świadomości mieszkańców na temat świąt państwowych, narodowych oraz uroczystości patriotycznych odbywających się w Kielcach.

– Mamy w naszym kraju bardzo istotne uroczystości państwowe, ale też uroczystości rocznicowe dotyczące regionu i miasta. Tych działań jest bardzo dużo. Zdaliśmy sobie sprawę, że oprawa takich uroczystości wymaga wspólnego działania. Wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej cały czas szukamy śladów historycznych i odkrywamy postacie, które odegrały szczególne role w województwie świętokrzyskim i Kielcach – mówi prezydent Kielc, Bogdan Wenta.

– Nic nowego tu nie odkryliśmy, uporządkowaliśmy pewien schemat działania. Chodzi o to, abyśmy w sposób godny przekazali pamięć historyczną młodemu pokoleniu. Dzięki porozumieniu, podpisanemu z inicjatywy IPN,  możemy wspólnie, w sposób bardziej zorganizowany i pragmatyczny, podejść do przygotowania obchodów świąt i uroczystości państwowych, których w naszej historii jest wiele – mówi Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.

Podejmowane działania mają przede wszystkim kształtować świadomość historyczną i tożsamość narodową mieszkańców Kielc, ale również przypominać o dziedzictwie kulturowym tego terenu.

– Historia powinna łączyć. Najważniejsze wydarzenia, które Polacy przeżywali w przeszłości powinny napawać ich dumą i refleksją. Myślę, że podpisanie porozumienia to ogromne wydarzenie. W ten sposób dajemy sygnał społeczeństwu, że chcemy razem obchodzić te święta, że są one dla nas ważne. Chcemy, aby rocznice były pełne powagi i zgodne z charakterem minionych wydarzeń – mówi Dorota Koczwańska-Kalita, p.o. naczelnika delegatury IPN w Kielcach.

W ramach współpracy instytucje już planują organizację wydarzeń upamiętniających przekształcenie Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

– Wypracowaliśmy taki model, że każda z instytucji jest koordynatorem jakiegoś przedsięwzięcia. IPN będzie przygotowywał 80. rocznicę przekształcenia ZWZ w AK - to jedna z najbliższych, ważnych rocznic, która odbędzie się już w lutym. Miasto będzie się włączać w to wydarzenie poprzez przygotowanie miejsca, a my poprzez zaproponowanie programu. Wojsko przygotuje oprawę. Będziemy dyskutować nad tym, co powinniśmy zaproponować społeczeństwu, żeby chciało przyjść i dowiedzieć się o wydarzeniach sprzed lat, żeby było to ważne również dla nich – tłumaczy Koczwańska-Kalita.

– Urząd Marszałkowski ma przypisane do organizacji trzy uroczystości, ale będziemy się włączać także w pozostałe. Liczymy, że wydarzenia te będą miały odpowiednią rangę i zostaną zorganizowane w uroczysty, godny sposób – dodaje marszałek Andrzej Bętkowski.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO