Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Chęcińska synagoga pięknieje

piątek, 11 sierpnia 2023 11:59 / Autor: Aleksandra Rękas
Chęcińska synagoga pięknieje
Fot: checiny.pl
Chęcińska synagoga pięknieje
Fot: checiny.pl
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Był obiekt w stanie ruiny, a będzie – odrestaurowane miejsce dialogu kulturowego, cennych lekcji historii i obowiązkowy punkt na turystycznej mapie regionu. Jeszcze w tym roku ma zakończyć się renowacja XVII-wiecznej synagogi w Chęcinach.

Starania o uregulowanie stanu prawnego synagogi trwały blisko dziesięć lat. W końcu udało się je sfinalizować i gmina Chęciny rozpoczęła gruntowną renowację, a jej finał… coraz bliżej.

- Obserwacje prac w synagodze i rozmowy z wykonawcą uspokajają, że w ciągu najbliższych miesięcy inewstycja zostanie zakończona. Tym bardziej, że remont obiektu był kapitalny, łącznie ze skuciem tynków, nową więźbą dachową i dachem. Przeobrażenie już jest ogromne – podkreśla Robert Jaworski, burmistrz miasta i gminy Chęciny.

Jak dodaje, inwestycja jest tym bardziej istotna, iż losy Chęcin nierozerwalnie związane są z losami Żydów, którzy mieszkali tam przez czterysta lat.

- Zostawili ślady swojego istnienia nie tylko w postaci synagogi z 1638 roku, ale również XVII-wiecznego cmentarza żydowskiego. Uratowanie tych miejsc od zapomnienia jest dla nas bardzo ważne. W budynku synagogi planujemy stworzyć Centrum Pamięci Kultury Żydowskiej, a więc będzie to punkt, w którym młodzi ludzie będą brać udział w lekcjach historii. Mamy nadzieję, że turyści odwiedzający naszą gminę również – mówi Jaworski.

Cała inwestycja ma zakończyć się w listopadzie tego roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO