REGION
Burzliwa dyskusja o transporcie publicznym na Sesji Sejmiku. Została przerwana na wniosek nowego radnego - Grzegorza Świercza
Do burzliwej dyskusji dotyczącej sytuacji transportu publicznego w województwie świętokrzyskim doszło podczas XI Sesji Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, która odbyła się w poniedziałek w Filharmonii Świętokrzyskiej. Radli próbowali ustalić, jak zwiększyć jego dostępność i poprawić funkcjonowanie, ale przerwali dysputę na wniosek radnego Grzegorza Świercza.
- Ciągle powtarzam, że sprawne działanie transportu publicznego leży w gestii samorządów, tzn. gmin, powiatów, jak i województwa i bez aktywnego udziału tych samorządów ta reforma się nie uda. To jest przywrócenie czegoś, co powinno normalnie funkcjonować. Ja tym tematem się zajmowałem kilkanaście lat temu, a dziś przypomniałem tę analizę, która doprowadziła do degradacji transportowej w naszym województwie wielu miejscowości. Teraz problemem jest to, żeby to szybko odtworzyć i tu konieczne jest współdziałanie między samorządami - przekonywał poseł Bogdan Latosiński.
Podkreślił, że prace muszą rozpocząć władze województwa, a następnie powinny się ona przenieść na niższe szczeble. - Tu chodzi o pieniądze. Rząd daje część, ale resztę musi dopłacić samorząd - dodał.
Elżbieta Śreniawska, radna i prezes MPK Kielce, stwierdziła, że nie może się zgodzić ze stwierdzeniem, iż marszałek województwa nic nie może. - Marszałek jest organizatorem, ale również zarządza i planuje przewozy transportowe w województwie świętokrzyskim. W związku z tym ma określoną rolę. Trzeba zbadać sytuację. To, że są białe plamy, to mogłabym stwierdzić na podstawie wniosków, które wpływają do nas, jako do przewoźnika. Mogłabym wymienić ich całe multum, nie potrzebowałabym do tego kosztownych badań i mogłabym przekazać takie informacje panu marszałkowi - powiedziała.
Podczas sesji głos zabrała też Anna Grzela, dyrektor Departamentu Transportu i Komunikacji w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim, która poinformowała, że dofinansowanie do transportu można dostać bardzo szybko. - Wnioski będą składane od 1 do 12 sierpnia, 20 sierpnia wojewoda poinformuje o sposobie rozpatrzenia wniosku, a 23 samorządy będą składać wnioski o zawarcie umowy przez wojewodę. W pierwszej kolejności finansowane będą te linie komunikacyjne, które nie funkcjonowały nie wcześniej niż trzy miesiące przed wejściem w życie ustawy, czyli trzy miesiące przed 18 lipca i tam, gdzie umowa z operatorem zostanie zawarta po dniu wejścia ustawy. I to jest warunek łączny do spełnienia.
Dyskusja została przerwana na wniosek radnego Grzegorza Świercza, który stwierdził, że takie rozmowy do niczego nie doprowadzą i tylko wydłużają czas trwania sesji.
Podczas obrad Radni Sejmiku głosowali m.in. nad przyjęciem regulaminu przyznawania unijnych stypendiów dla uczniów szkół ogólnokształcących i zawodowych, projektem uchwały w sprawie zasad występowania mieszkańców województwa z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą, uchwałą określającą regulamin tegorocznej edycji Nagrody „Świętokrzyski Anioł Dobroci” i powołali komisje do przeprowadzenia konkursów na stanowiska dyrektorów: Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu, Świętokrzyskiego Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze i Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Rafała w Czerwonej Górze. Mieli też powołać komisje, które wybiorą dyrektorów placówek medycznych w regionie. Przedmiotem obrad była również uchwała w sprawie wyrażenia zamiaru prowadzenia Muzeum Okręgowego w Sandomierzu przez województwo świętokrzyskie, miasto Sandomierz i powiat sandomierski jako wspólnej instytucji kultury, razem z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki czemu działalność tej instytucji będzie dofinansowana z budżetu państwa. Na początku sesji ślubowanie złożył nowy radny sejmiku Grzegorz Świercz, który wszedł do Sejmiku za Danutę Papaj.