MIASTO
Rozmawiali o Stefanie Artwińskim
Dyskusja „Prezydent, Aptekarz, Społecznik” o Stefanie Artwińskim odbyła się dziś (28 października) w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach. Wydarzenie to element obchodów upamiętniających 85. rocznicę śmierci przedwojennego prezydenta Kielc.
Spotkanie zorganizowała Fundacja im. Stefana Artwińskiego. Jak mówił Kamil Kołbuc, prezes organizacji jej patron stanowi przykład jak wypełniać swoją funkcję publiczną.
– Myślę, że jego sylwetka i działalność nie jest jeszcze wśród mieszkańców Kielc dobrze znana. Dlatego co roku wychodzimy z inicjatywą, aby tę wiedzę pogłębić i oddać hołd tej ważnej dla naszej lokalnej społeczności postaci – podkreślał.
Jednym z prelegentów był prof. Adam Massalski, kielecki historyk z Referatu Badań Historycznych IPN, który przybliżył osobę Stefana Artwińskiego.
– Każdy człowiek ma jakieś cechy osobowe. U Artwińskiego możemy wyróżnić zapalczywość i bezpośredniość. Potrafił przemawiać bardzo zdecydowanie na wiecach i w Radzie Miasta – tłumaczył.
Razem z nim w dyskusji wziął udział dr Paweł Wolańczyk z Muzeum Historii Kielc.
– Był niezwykle pracowity. Przede wszystkim został – co jest paradoksalne – unieśmiertelniony poprzez tragiczną śmierć z rąk Niemców. Stało się to w niejasnych okolicznościach. Warto jednak spojrzeć na niego przez pryzmat tego co robił przed wojną i to nawet nie w dwudziestoleciu międzywojennym. W 1914 roku zdecydował się walczyć o niepodległość. Później, jako prezydent nie bał się podejmować trudnych decyzji, a kiedy wybuchła wojna pozostał w mieście razem z kielczanami – mówił.
Kolejnym wydarzeniem związanym z rocznicą śmierci przedwojennego prezydenta Kielc będą uroczystości przy jego grobie na Cmentarzu Partyzanckim. Początek już jutro (29 października) o godzinie 10.
Stefan Artwiński urodził się 11 sierpnia 1863 roku w Igołomi. W czasie I wojny światowie aktywnie zaangażował się w działalność ruchów niepodległościowych. Był prezydentem Kielc w latach 1934-1939. Po wybuchu II wojny światowej współorganizował konspiracyjny „Związek Orła Białego”. Został aresztowany 27 października 1939 roku i brutalnie zamordowany przez Niemców na przełomie października i listopada 1939 roku. Jego zmasakrowane ciało znaleziono 2 listopada w lesie na Wiśniówce. Dokładnej daty oraz okoliczności jego śmierci nie znamy.
https://emkielce.pl/miasto/rozmawiali-o-stefanie-artwinskim#sigProGalleriaea0d98dc67