Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Blaski i cienie posiadania rodziny – młodzi poznają je dzięki temu projektowi

piątek, 30 września 2022 12:54 / Autor: Weronika Karyś
Blaski i cienie posiadania rodziny – młodzi poznają je dzięki temu projektowi
Fot. Mateusz Wolski
Blaski i cienie posiadania rodziny – młodzi poznają je dzięki temu projektowi
Fot. Mateusz Wolski
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Stowarzyszenie Sztuka Łączenia wystartowało z nową kampanią „Rodzina – jak, to, jest?”. Jej celem jest ukazanie blasków i cieni, plusów i minusów, radości i bolączek wynikających z posiadania rodziny. Projekt ma też uzmysłowić młodym ludziom, że wychowywanie dziecka da się z powodzeniem połączyć z rozwojem osobistym i karierą zawodową.

– Jestem mamą, która kończyła studia z pierwszą córką przy piersi. Druga obecnie jest na tyle mała, że towarzyszy nam na co dzień w różnych sytuacjach życiowych. Okazuje się, że nikomu to nie przeszkadza. Były takie przypadki, że realizując inny projekt karmiłam w urzędzie, ale nie spotkało się to z niczyją niechęcią. Wręcz przeciwnie, każdy na to reagował bardzo pozytywnie, co w zasadzie bardzo mnie zaskoczyło, że w posągowych instytucjach znalazła się przestrzeń na czułość i troskę – mówi Aleksandra Niemczyk, autorka projektu, wiceprezes Stowarzyszenia Sztuka Łączenia.

Projekt jest podzielony na trzy segmenty – Rodzina jak, Rodzina to, Rodzina jest. Na pierwszy z nich składa się dziesięć podcastów opowiadających o blaskach i cieniach stałych związków, które ujawnia lekarz psychiatra i terapeuta rodzin profesor Bogdan de Barbaro.

W ramach drugiej składowej stowarzyszenie prowadzi casting dla narzeczonych, par, rodzin i młodych małżeństw z województwa świętokrzyskiego, które wezmą udział w sesji zdjęciowej ukazującej rodzinę w różnych sytuacjach.

Ostatni element stanowią spoty uświadamiające, że bycie rodzicem nie musi kolidować z osobistymi ambicjami i planami zawodowymi. Będą one kierowane między innymi do studentów.

– Kieleckie uczelnie są prorodzinne. Każdy nauczyciel akademicki przychylnym i przyjaznym okiem patrzy na młode mamy, które chcą się kształcić i rozwijać. Nie ma problemu, aby realizować zajęcia w oparciu o indywidualne plany. W UJK mamy nawet przedszkole. Cieszymy się, że nasi studenci są tak dzielni, że potrafią dzielić swoje plany życiowe z zawodowymi aspiracjami. Często wychodzi to na dużą korzyść – mówi profesor Agnieszka Gałuszka, prorektor ds. nauki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Projekt „Rodzina - jak, to, jest?” został dofinansowany w konkursie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej oraz Pełnomocnika Rządu do spraw Polityki Demograficznej – „Po pierwsze Rodzina!”.

– Dzisiaj mówimy o eksplozji możliwości, które mają młodzi ludzie. To powoduje, że skupiają się oni na karierze zawodowej i odkładają decyzję o założeniu rodziny, nawet jeśli bardzo chcą ją mieć. Bywa, że czekają tak długo, że później te plany są niemożliwe do realizacji. Sama znam wiele kobiet, które dzisiaj żałują, że przegapiły moment by zostać mamą. Chcemy przypominać, że dobry czas na rodzinę jest też przed trzydziestką – mówi Barbara Socha, Podsekretarz Stanu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Stworzone w ramach projektu podcasty mają zostać opublikowane do połowy października na social mediach Stowarzyszenia Sztuka Łączenia oraz stronie internetowej www.sztukalaczenia.org, a także na antenie Radia eM Kielce.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO