Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Bezpłatne operacje raka prostaty z użyciem robota da Vinci również dla pacjentów ze świętokrzyskiego

środa, 23 czerwca 2021 16:39 / Autor: Magdalena Nowak
Bezpłatne operacje raka prostaty z użyciem robota da Vinci również dla pacjentów ze świętokrzyskiego
Bezpłatne operacje raka prostaty z użyciem robota da Vinci również dla pacjentów ze świętokrzyskiego
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Pacjenci z województwa świętokrzyskiego, którzy zmagają się z rakiem prostaty, mogą zgłaszać się do Podkarpackiego Centrum Leczenia Raka Gruczołu Krokowego, które realizuje operacje usunięcia zmienionego nowotworowo gruczołu krokowego przy pomocy robota da Vinci. Operacje przeprowadzane są bezpłatnie w ramach kontraktu z NFZ, a wykonuje je dr n.med. Paweł Wisz, wybitny specjalista w zakresie urologii robotycznej. Na terenie województwa świętokrzyskiego nie ma ośrodka, który realizowałby takie operacje.

Rak prostaty, zwany także rakiem gruczołu krokowego, jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Zachorowalność na niego w Polsce dotyczy 20 tys. mężczyzn rocznie. Ok. 6 tys. mężczyzn każdego roku z tego powodu umiera, co każe określać tę chorobę jako jeden z najważniejszych męskich problemów medycznych.

Powstałe w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 przy ul. Chopina w Rzeszowie, Podkarpackie Centrum Chirurgii Robotycznej to już 15 autoryzowany ośrodek wykorzystujący robota da Vinci. W świętokrzyskim nie działa jeszcze centrum robotyczne, dlatego podkarpacki szpital zaprasza pacjentów z naszego województwa do konsultacji i korzystania z możliwości, jakie daje system robotyczny. 

- Stworzenie dostępu do najnowszych światowych technologii daje ogromne nadzieje dla wielu pacjentów, szczególnie tych z najcięższymi chorobami nowotworowymi. Z wykorzystaniem robota da Vinci na świecie przeprowadza się obecnie ponad 170 typów zabiegów chirurgicznych – jego zastosowanie jest szczególnie cenne w leczeniu raka prostaty – mówi dr n.med. Janusz Ławiński, dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie, szef Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej.

W ostatnich latach liczba zabiegów chirurgicznych w Polsce wykonanych w asyście robota da Vinci dynamicznie rośnie. W pierwszym kwartale  tego roku, pomimo pandemii, polskie ośrodki zrealizowały o 57 procent więcej takich operacji niż rok wcześniej. Od połowy 2020 r. systematycznie zwiększa się również liczba zabiegów wykonywanych w placówkach publicznych.

– Do takiego zabiegu kwalifikują się ci, którzy przeszli diagnostykę w kierunku nowotworu prostaty, mają potwierdzone to w biopsji oraz wykonane niezbędne badania, które są przeprowadzane w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Operacje wykonywane przy wsparciu systemu robotycznego da Vinci są to zabiegi bardzo precyzyjne. Dają możliwość dziesięciokrotnego powiększenia w obrazie trójwymiarowym. Mamy przy tym zachowaną pełną ruchomość narzędzi, które są bardzo małe. Powrót pacjenta do sprawności i  jego czas rekonwalescencji jest zdecydowanie krótszy, niż przy operacjach tradycyjnych. Zabieg przy wsparciu robota daje również większą skuteczność jeśli chodzi o powrót do trzymania moczu u pacjenta – mówi dr. n. med. Paweł Wisz, członek zarządu Europejskiego Robotycznego Towarzystwa Urologicznego, wykonujący zabiegi w podkarpackiej lecznicy.  

Dr n. med. Paweł Wisz jest pierwszym Polakiem pełniącym prestiżową funkcję Członka Zarządu Europejskiego Robotycznego Towarzystwa Urologicznego (ERUS), w którym odpowiada za programy szkolenia i kształcenie kadry medycznej w zakresie chirurgii robotycznej. Doktor jest również pierwszym w Polsce chirurgiem, który uzyskał status Proktora, czyli Mentora uprawnionego do kształcenia kadry w zakresie metod robotycznych. Posiada również największy dorobek naukowy w dziedzinie urologii robotycznej w Polsce. 

Pacjenci mogą kontaktować się z Centrum Leczenia Raka Gruczołu Krokowego w Rzeszowie  codziennie w dni robocze pod numerem telefonu: 17 86 66 268.

Podkarpackie Centrum Leczenia Raka Gruczołu Krokowego to również szansa dla kadry medycznej, do ośrodka mogą się zgłaszać lekarze, którzy chcą wejść na ścieżkę kształcenia w zakresie technik robotycznych.

szpital33

fot. Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie                       

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO