REGION
Bezpieczniej na drogach lokalnych
Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek podpisała z Marszałkiem Województwa Andrzejem Bętkowskim porozumienie w sprawie opracowania i realizacji programu likwidacji miejsc niebezpiecznych na drogach lokalnych w województwie świętokrzyskim "Bezpieczni na 5+".
– Mam nadzieję, że dzięki realizacji tego programu będą znikały miejsca niebezpieczne na naszych drogach lokalnych. Niestety wskaźniki dotyczące wypadków w naszym województwie są najwyższymi w kraju, dlatego postanowiliśmy coś w tym kierunku zrobić - podkreśliła podczas czwartkowej konferencji wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. – Program poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym będzie się opierał na trzech podstawowych filarach: bezpieczny człowiek, bezpieczna infrastruktura i bezpieczna prędkość. Celem głównym projektu jest poprawa bezpieczeństwa użytkowników dróg, a w szczególności pieszych i rowerzystów poprzez budowę i modernizację najbardziej niebezpiecznych miejsc na terenie województwa na drogach wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Będziemy szukać odpowiednich rozwiązań do konkretnych sytuacji, na pewno powstaną nowe sygnalizacje świetlne, inteligentne przejścia dla pieszych, w niektórych przypadkach będzie potrzebna zmiana organizacji ruchu – dodała wojewoda.
– Stan dróg w województwie świętokrzyskim się poprawia, jednak cały czas musimy pracować nad bezpieczeństwem. W ubiegłym roku doszło na naszych drogach do ponad 1200 wypadków, w których zginęło ponad 100 osób. Chcemy ten stan rzeczy zmienić poprzez likwidację niebezpiecznych miejsc. Mam nadzieję, że synergia gmin i powiatów przez województwo do Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad doprowadzi do zmniejszenia ilości wypadków – zaznaczył marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.
Według raportu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w województwie świętokrzyskim największym problemem są nietrzeźwi kierowcy i wypadki z udziałem pieszych.
– Jest to program uniwersalny. On nie określa, tak jak dotychczas, jakie kryteria będą najistotniejsze. Tutaj najważniejsze jest bezpieczeństwo. Czynniki mówiące, że dane miejsce jest niebezpieczne są różne, a zbada je komisja powołana przez wojewodę – mówiła Maria Zuba, poseł Prawa i Sprawiedliwości. – Myślę, że jeśli samorządy się zaangażują, uczynią swoje drogi bezpieczniejsze dla mieszkańców - dodała poseł Zuba.
– Liczę na to, że ta inicjatywa która została bezzwłocznie podjęta świadczy o tym, jak ogromne znaczenie do bezpieczeństwa przywiązują władze naszego województwa. Diagnozy wskazują, że województwo świętokrzyskie nie należy do najbezpieczniejszych. Wyjątkową ochroną powinny być objęte miejsca styku przejść dla pieszych z kierującymi pojazdami. W wielu sytuacjach wystarczy niewiele, aby to bezpieczeństwo poprawić. Czasami chodzi o lepsze doświetlenie, poprawienie chodnika – mówił senator PiS Krzysztof Słoń. – To jest program stworzony na miarę każdego samorządu – dodał senator Słoń.
Wnioski o ujęcie danego miejsca na liście zadań mogą zgłaszać jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, podmioty prawne, grupy mieszkańców do Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Świętokrzyskiego urzędu Wojewódzkiego do 31 stycznia. Zespół roboczy składający się z przedstawicieli wojewody i marszałka przy współpracy Policji, Straży Pożarnej i Inspekcji Transportu Drogowego dokona analizy ryzyka i oceny zgłoszonych miejsc biorąc pod uwagę statystyki wypadków, uzasadnienie i ocenę proponowanych rozwiązań. Na tej podstawie zostanie opracowana lista miejsc niebezpiecznych wraz z rekomendacjami dotyczącymi ich likwidacji i sposobu finansowania.
https://emkielce.pl/region/bezpieczniej-na-drogach-lokalnych#sigProGalleriafc53fa4abf