REGION
Bez skierowania do specjalisty. Kto i kiedy go nie potrzebuje?
Ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne udzielane są na podstawie skierowania od lekarza POZ lub innego lekarza udzielającego świadczeń w ramach umowy NFZ. Od tej zasady jest jednak kilka wyjątków.
– Skierowanie dla ubezpieczonego nie jest wymagane do gabinetu: ginekologiczno-położniczego, stomatologicznego, wenerologicznego, onkologicznego i psychiatrycznego – informuje Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ.
Istnieją także grupy osób, od których nie jest wymagane skierowanie. – Chodzi o inwalidów wojennych i wojskowych, osoby represjonowane, kombatantów, niewidome cywilne ofiary działań wojennych, chorych na gruźlicę, zakażonych wirusem HIV, w zakresie badań dawców narządów, uzależnieni od alkoholu, środków odurzających i substancji psychotropowych
oraz uprawnieni weterani - w zakresie leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa – wymienia rzecznik.
Bez skierowania do specjalisty mogą też rejestrować się osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. W przypadku korzystania z badań diagnostycznych kosztochłonnych (np. rezonans magnetyczny) oraz rehabilitacji leczniczej należy pamiętać, że niezależnie od posiadanych szczególnych uprawnień wymagane jest każdorazowo skierowanie wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.