Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Będzie nowocześniej i atrakcyjniej. Związek Gmin Gór Świętokrzyskich otrzymał dwie umowy.

piątek, 06 lipca 2018 12:13 / Autor: Beata Kwieczko
Będzie nowocześniej i atrakcyjniej. Związek Gmin Gór Świętokrzyskich otrzymał dwie umowy.
Będzie nowocześniej i atrakcyjniej. Związek Gmin Gór Świętokrzyskich otrzymał dwie umowy.
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Ponad 21,5 miliona złotych dofinansowania otrzyma Związek Gór Świętokrzyskich na realizację dwóch projektów w ramach działania "Zachowanie dziedzictwa kulturowego i naturalnego". Dziś w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego zostały przekazane umowy na realizację tych inwestycji.

 

Pierwszy projekt o wartości ponad 20 milionów złotych nosi nazwę "Śladami kultury benedyktyńskiej". Jego celem jest utworzenie szklaku turystycznego, który połączy miejsca skupione wokół Świętego Krzyża w jedną całość. Będzie realizowany na terenie czterech gmin położonych na obszarze Gór Świętokrzyskich, to jest gmin Bieliny, Bodzentyn, Łagów i Pawłów.

- W każdej z gmin wykorzystamy obiekty już istniejące, bądź też zmodernizujemy infrastrukturę istniejącą, wykorzystując nowoczesne technologie i multimedia, np. w osadzie w Hucie Szklanej planujemy rozbudowę stanowisk rzemieślniczych. Przygotujemy zagrodę łaziebnika, gdzie będzie można zobaczyć jak wyglądały dawne czynności związane z myciem. Taka łaźnia funkcjonowała kiedyś na Świętym Krzyżu i chcemy to stanowisko rzemieślnicze pokazać. Powstaną też inne zagrody, np. powroźnika czy mincarza. Dodatkowo planujemy stworzenie ogrodu zmysłów. Będzie to miejsce modlitwy i wyciszenia w myśl reguły benedyktyńskiej "Ora et labora" - informuje Anna Łubek, dyrektor Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich w gminie Bieliny.

W Bodzentynie wykorzystane zostaną ruiny zamku. - Zaprezentujemy czasy jego świetności po to, aby spotkać się z królem Jagiełło i z jego orszakiem, który wędrował na Święty Krzyż. Będziemy mogli w wirtualny sposób przenieść się do tamtych czasów i zobaczyć, jak wyglądało życie w takim obozowisku - mówi dyrektor Łubek.

Z kolei w gminie Pawłów powstanie ośrodek dokumentowania historii. Anna Łubek tłumaczy, że będzie to miejsce, w którym mieszkańcy regionu będą mogli nagrać i zapisać swoje wspomnienia związane z regionem. - Należy mieć na uwadze, że to pokolenie osób, które pamięta chociażby czasy powojenne, kiedy Święty Krzyż podnosił się z tragedii okresu wojny, już od nas odchodzi. Chcemy przypomnieć te wszystkie historie, nagrać je i upowszechniać wśród kolejnych pokoleń. Będzie to również miejsce do prezentowania twórczości ludowej i folklorystycznej osób, które mieszkają w regionie świętokrzyskim.

W ostatniej z gmin, w Łagowie utworzona zostanie galeria produktu lokalnego, gdzie będzie można wziąć udział w budowie zamku i zapoznać się z tradycjami rzemieślniczymi funkcjonującymi wokół Świętego Krzyża.

Zdaniem wójta gminy Bieliny Sławomira Kopacza powstanie takiego szlaku turystycznego podniesie w znacznym stopniu atrakcyjność regionu świętokrzyskiego i pokaże, że gminy z terenu Gór Świętokrzyskich ściśle ze sobą współpracują. - Turysty tak naprawdę nie interesuje, w której gminie się znajduje, ale interesuje go produkt, dlatego powinniśmy przygotowywać go w taki sposób, aby stanowił ofertę kompleksową. Zależy nam na tym, żeby turysta przyjechał do nas na dłużej. Mamy miejsca, które przyciągają rzesze turystów na godzinę, np. Święty Krzyż, który odwiedza rocznie 250 tysięcy turystów, ale myślę, że ten potencjał nie jest do końca wykorzystany - stwierdza.

Realizacja tego projektu ma się rozpocząć w styczniu 2019 roku i ma trwać dwa lata. Szlak ma być dostępny dla turystów od stycznia 2021 roku.

Drugi z projektów to "Renowacja obiektów zabytkowych wraz z przebudową i wyposażeniem obiektów publicznej infrastruktury na obszarze gmin Gór Świętokrzyskich". Jego wartość wynosi ponad 10,5 miliona złotych. Jest to projekt partnerski, który ma być zrealizowany na terenie gmin Bieliny, Bodzentyn Pawłów, Łagów i Nowa Słupia. Jego realizacja rozpoczęła się w czerwcu 2016 roku i tak, jak w przypadku projektu "Śladami kultury benedyktyńskiej", ma się zakończyć w grudniu 2020 roku. Szacuje się, że dzięki realizacji tego projektu liczba turystów odwiedzających miejsca, które zostaną odrestaurowane wzrośnie o ponad 17 tysięcy osób.

- Otrzymane pieniądze stanowią ogromny zastrzyk środków, który spowoduje przyciągnięcie do naszych gmin większej liczby turystów poprzez wyeksponowanie w każdej z gmin produktu lokalnego, jakim dana gmina może się pochwalić. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że będzie to udostępnione turyście w sposób bardzo nowoczesny i niezwykle innowacyjny i to będzie dodatkowa zachęta do tego, żeby odwiedzić każdą z tych gmin i spowoduje, że w przyszłości te gminy staną się szczególną atrakcją Gór Świętokrzyskich - mówi Paweł Marwicki, burmistrz Łagowa.

Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Piotr Żołądek podkreślił, że turystyka jest obszarem, który daje wiele możliwości. - Dla mnie bardzo ważny jest projekt partnerski, bo nie daje możliwości jednej czy dwóm gminom, ale całemu obszarowi Gór Świętokrzyskich. Jest to bardzo dobry przykład tych wszystkich, którzy w swoich gminach szukają potencjału kulturowego i historycznego. Nie zależy nam już tylko na zdobyciu turysty weekendowego. Dzisiaj naszą ambicją jest to, żeby to był turysta jedno lub dwutygodniowy, dla którego województwo świętokrzyskie będzie miało przygotowaną bardzo precyzyjną, wystandaryzowaną ofertę.

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO