Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Będą nowe linie autobusowe w regionie

środa, 28 września 2022 11:33 / Autor: Michał Łosiak
Będą nowe linie autobusowe w regionie
Będą nowe linie autobusowe w regionie
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Gminy Wiślica, Pacanów Rytwiany oraz powiat opatowski uruchomią nowe linie autobusowe w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Dofinansowanie wyniosło niespełna 120 tysięcy złotych.

Długość nowych połączeń to 416 kilometrów i niespełna 40 tysięcy wozokilometrów.

– Różnie o tym programie mówiono, a progres w korzystaniu z niego jest ogromny. Dla mnie liczby mówią same za siebie – mówił Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.

W 2019 roku z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych wykorzystano zaledwie 200 tysięcy złotych. Rok później było to już osiem milionów, a w 2021 roku - 17 milionów. W 2022 roku osiągnięto poziom 32 milionów złotych. Łącznie utworzono do tej pory 317 linii.

Ponad 60 tysięcy złotych otrzyma powiat opatowski.

– Prywatni przewoźnicy rezygnują z transportu publicznego. Cieszymy się, że mamy zakład transportowy i możemy tę komunikację zapewnić. Zapotrzebowanie jest duże. W pierwszym półroczu sprzedaliśmy ponad 20 tysięcy biletów jednorazowych i 1700 miesięcznych. Teraz chodzi o dowóz młodzieży z gminy Iwaniska, Baćkowice i Ożarów do szkół średnich w Opatowie – tłumaczy Małgorzata Jalowska, wicestarosta opatowski. Połączenia ruszą 2 listopada.

Z nowych linii cieszyć będą się także w gminie Pacanów.

– Mieszkańcy zgłaszali do nas problemy jakie mają z dojazdem w naszej gminie. Postanowiliśmy skorzystać z możliwości dofinansowania. Podpisujemy umowę na 90 kilometrów tras. Myślę, że zostanie to zauważone. Chcemy objąć pętlą komunikacyjną obwód gminy od granicy z gminą Nowy Korczyn, Stopnica i Busko-Zdrój. To również ułatwienia dla seniorów, którzy mają problem z dojazdem Pacanowa. Chodzi o dziesięć miejscowości położnych na granicy z województwem małopolskim. Linie chcemy uruchomić niezwłocznie – wyjaśnia Wiesław Skop, burmistrz Pacanowa.

Połączenia zaczną funkcjonować najpóźniej od 1 stycznia.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO