REGION
[AUDIO]Kolejarze dzielą się doświadczeniami
Szczególna ostrożność i przestrzeganie przepisów. Tylko tyle wystarczy, aby uniknąć groźnego wypadku na przejeździe kolejowym. Niby prosta sprawa, ale dla niektórych wciąż zbyt trudna do zrozumienia. Dlatego PKP prowadzi akcje informacyjne na temat bezpieczeństwa. W Kielcach kolejarze przekazywali swoje spostrzeżenia instruktorom z tutejszych szkół jazdy, ponieważ to oni w dużej mierze mają wpływ na kształtowanie odpowiedzialności wśród młodych kierowców.
Do znudzenia wręcz powtarzane są zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. A to dlatego, że nadal dochodzi do wypadków, których można było uniknąć. Wykłady, warsztaty, szkolenia organizują też kolejarze, którzy mogą wymienić szereg absurdalnych zachowań kierowców podczas pokonywania skrzyżowań kolejowo-drogowych.
Ignorowanie znaku STOP, wjazd na skrzyżowanie mimo włączonej sygnalizacji, opuszczonych rogatek i zbliżającego się pociągu. To główne przewinienia kierowców. Michał Zięcina, ekspert do spraw bezpieczeństwa w PKP mówi, że do 98% wypadków na przejazdach kolejowych dochodzi z winy osób kierujących autem.
Dlatego pracownicy PKP od 10 lat prowadzą akcję „Bezpieczny Przejazd – Szlaban na ryzyko”. Jedną z części kampanii są spotkania z instruktorami jazdy, którzy dla przyszłych kierowców są pewnym autorytetem. Karol Jakubowski, rzecznik PKP PLK mówi, że nauczyciele podczas spotkań otrzymują sporą dawkę kolejarskiej wiedzy oraz materiały do wykorzystania na zajęciach w swoich szkołach. Ponadto, eksperci do spraw bezpieczeństwa zapraszają do współpracy „youtuberów”, czyli rozpoznawalne osoby tworzące zazwyczaj rozrywkowe materiały wideo, które następnie umieszczane są w serwisie YouTube.com (film poniżej).
W województwie świętokrzyskim w tym roku na przejazdach kolejowo-drogowych doszło do 9 wypadków w których zginęły 3 osoby, a 2 zostały ranne. Takie liczby może wielkiego wrażenia nie robią, ale pomyślmy, że na miejscu tych ludzi moglibyśmy być my, bądź ktoś bliski. Zasady bezpieczeństwa dotyczą wszystkich.
Z kolei w całej Polsce od początku roku doszło do ponad 140 zdarzeń na przejazdach kolejowych w których zginęło 40 osób. Z informacji PKP wynika, że były to miejsca wyraźnie oznaczone, a niektórzy kierowcy znak STOP nie traktują jako nakaz zatrzymania auta lecz jako sugestię.
Posłuchaj wypowiedzi specjalistów: