REGION
Archeologiczne odkrycia przy budowie obwodnicy Opatowa
Naczynia, narzędzia, ziemianki, czy… średniowieczny grzebyk – to tylko niektóre odkrycia, na które natrafili archeolodzy podczas badań w śladzie przyszłej obwodnicy Opatowa.
Do badań wytypowanych zostało kilkanaście stanowisk. Archeolodzy odkryli blisko dwieście artefaktów z okresu neolitu, epoki brązu, i wczesnego średniowiecza. Najstarsze z nich, te neolityczne, mogą mieść nawet około sześć tysięcy lat. Z tego okresu może pochodzić ucho naczynia glinianego, prawdopodobnie ówczesnego kubka, znalezione w jamie gospodarczej.
– Na okres epoki brązu i kultury łużyckiej datowanych jest może kilkadziesiąt obiektów, w tym: jamy, dołki posłupowe, półziemianki i znalezione w ich sąsiedztwie naczynia, przęśliki gliniane oraz kościane przekłuwacze.Jednym z najciekawszych obiektów jest kościany grzebień najprawdopodobniej wykonany i używany we wczesnym średniowieczu. Z tego okresu pochodzą m.in. dwie ziemianki, z których jedna posiadała piec kopułkowy. Odkrytych zostało także kilkadziesiąt jam, w tym kilka produkcyjnych i zasobowych. O osadnictwie na tych terenach świadczą takie eksponaty jak dłuto żelazne, nożyk żelazny i paciorek kamienny – informuje Małgorzata Pawelec-Buras z GDDKiA.
Po dokładnych badaniach zabytki trafią do muzeum w Sandomierzu.
https://emkielce.pl/region/archeologiczne-odkrycia-przy-budowie-obwodnicy-opatowa#sigProGalleriaa4649fae2a