REGION
75. rocznica pacyfikacji Skalbmierza. Mieszkańcy upamiętnią dzień "krwi i grozy"
W niedzielę i poniedziałek, 4-5 sierpnia w Skalbmierzu odbędą się uroczystości w 75. rocznicę pacyfikacji miasta. Mieszkańcy będą wspominać dramatyczne wydarzenia z 5 sierpnia 1944 roku i oddadzą hołd pamięci bohaterów tamtego dnia. W programie m.in. Msza Święta, otwarcie wystawy, pokaz wyjątkowego filmu oraz złożenie kwiatów.
Pacyfikacja Skalbmierza i okolicy była jednym z wielu wydarzeń związanych z istnieniem Kazimiersko-Proszowickiej Rzeczpospolitej Partyzanckiej – skrawka wolnej Polski o powierzchni tysiąca kilometrów kwadratowych, który istniał na przełomie lipca i sierpnia 1944 roku.
Małe, partyzanckie państwo funkcjonowało przez około dwa tygodnei – do 10 sierpnia 1944 roku. W walkach o jego niepodległość zginęło wielu partyzantów, o których pamięć w regionie jest bardzo żywa. – Z racji tego, że jest to 75. rocznica, zorganizowaliśmy dwudniowe uroczystości, wypełnione szeregiem wydarzeń. Wśród nich warto wymienić otwarcie wystawy w niedzielę o godzinie 14. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, prezentującej fotograficzny zapis wydarzeń z sierpnia 1944 roku. Pół godziny później spotkamy się w skalbmierskim kinie "Lotnik" na premierze filmu "Dzień Krwi i Chwały"; to pierwszy film pokazujący historię wspominanych wydarzeń. Planujemy też wydać go na płytach, aby jeszcze bardziej zainteresować mieszkańców tą tematyką. O godzinie 15 historycy, regionaliści i mieszkańcy spotkają się na debacie dotyczącej właśnie tych wydarzeń – informuje Kamil Włosowicz, wiceburmistrz Skalbmierza. – Na godzinę 17 zaplanowaliśmy koncert w kolegiacie, a na koniec o godzinie 20 odbędzie się apel w Szarbi Zwierzynieckiej pod Pomnikiem Pomordowanych – dodaje.
Poniedziałkowe uroczystości rozpoczną się o godzinie 15 przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, stamtąd uczestnicy wyruszą pod pomnik św. Rozalii, który znajduje się na Rynku. Później uroczystości przeniosą się pod Pomnik Ofiar Pacyfikacji. O godzinie 16.20 zostanie odprawiona Msza Święta w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu. – Staramy się upamiętnić te wydarzenia modlitwą za wszystkich, którzy zostali pomordowani w czasie pacyfikacji. Ten dzień krwi i grozy, jak wspominają go świadkowie, wciąż jest żywy i co roku wspominany – podkreślił ksiądz Marian Fatyga, proboszcz w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu.
Po Mszy nastąpi przejście na cmentarz wojskowy, gdzie zostaną złożone kwiaty. Uroczystości zakończą się na rynku w Skalbmierzu. Tam zaplanowano wystawę plenerową oraz koncert orkiestry dętej.