Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

[FOTO+WIDEO] Każda sekunda na wagę życia, czyli spot o udzielaniu pierwszej pomocy

piątek, 31 lipca 2020 10:53 / Autor: Aleksandra Rękas

Świętokrzyscy policjanci we współpracy z miastem Morawica postanowili zrealizować wideo edukacyjne z wyjątkowym przesłaniem. Nagranie wyjaśnia kiedy i jak użyć defibrylatora przy udzielaniu pierwszej pomocy i przekonuje, że w niektórych przypadkach zwłoka może kosztować życie.

Defibrylator AED to urządzenie przywracające funkcje życiowe. Używamy go w przypadku zatrzymania krążenia, zwiększając w ten sposób szanse na przeżycie o ponad 70 procent.

 - Kiedy udzielamy pierwszej pomocy osobie, u której zatrzymała się akcja serca, defibrylator jest niezastąpiony. Obsługa aparatury jest prosta i intuicyjna - wystarczy przykleić elektrody do odsłoniętej klatki piersiowej osoby poszkodowanej. Następnie będziemy słyszeć polecenia głosowe dalszego postępowania – wyjaśnia sierż. szt. Rafał Maziejuk z Zespołu Medycznego Oddziału Prewencji w Kielcach.

Co bardzo ważne, nie ma możliwości zrobienia komuś krzywdy poprzez podłączenie go do aparatury.

- W żadnym wypadku nie należy się bać. Jeżeli nie mamy pewności, czy u kogoś doszło do zatrzymania akcji serca i uruchomimy urządzenie, aparatura przeanalizuje rytm akcji serca. Jeśli nie będzie takiej potrzeby, defibrylator nie wykona wyładowań – dodaje.

W przypadku wypadku każda sekunda jest niezmiernie cenna. Udzielając pierwszej pomocy z użyciem defibrylatora AED, możemy ocalić czyjeś życie.

- Pamiętajmy, że zanim na miejscu zjawią się służby mundurowe, minie kilka minut. Dlatego właśnie powstał ten spot, by każdy wiedział, jak obsługuje się defibrylatory. Aparatury znajdują się w budynkach placówek publicznych, warto zorientować się, w których miejscach dokładnie można je znaleźć – mówi podkomisarz Mariusz Bednarski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

- Gdy dojdzie do sytuacji zagrożenia, ważne by udzielić pierwszej pomocy skutecznie. Zauważamy, że ludzie przestają się bać i dzięki takim akcjom świadomość społeczna wzrasta. W przypadku zatrzymania krążenia może dojść nawet do śmierci mózgu, jeśli pomoc nie przyjdzie na czas – tłumaczy Dariusz Saletra, dyrektor Centrum Medycznego PZU Zdrowie Artimed w Kielcach.

Teoria to jedno, praktyka - drugie. O tym, jak realnie wygląda użycie tej aparatury, dowiemy się, oglądając specjalny spot.

- Policjanci wraz z ratownikami medycznymi, strażakami i Stowarzyszeniem „Passa”  postanowili zrealizować nagranie edukacyjne. Chcemy wyjaśnić wszystkim, poprzez zainicjowanie wypadku drogowego, jak używać aparatury. Kierowca samochodu zasłabnie, uderzy w drzewo i wypadnie przez przednią szybę. Zostanie udzielona mu pierwsza pomoc i wtedy zobaczymy, jak obsługiwać aparaturę – wyjaśnia  policjant.

W realizację nagrania włączył się Urząd Miasta i Gminy Morawica.

- Na terenie naszego Centrum Samorządowego znajduje się taki sprzęt, więc postanowiliśmy włączyć się w tę ważną akcję edukacyjną. Mamy także pięć defibrylatorów w jednostkach straży pożarnej. Wśród pracowników urzędu  prowadziliśmy szkolenia dotyczące obsługi tego sprzętu - to niezmiernie ważne i potrzebne społecznie, by mówić o tym, jak udzielać pierwszej pomocy – stwierdza Marian Buras, burmistrz miasta i gminy Morawica.

Spot będzie dostępny na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy Morawica oraz świętokrzyskiej policji.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO