Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Kolejne pobrania narządów w Szpitalu Wojewódzkim. Udało się uratować życie kilku osobom

piątek, 31 lipca 2020 10:51 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach pobrali narządy i tkanki od dwóch dawców z regionu. Dzięki temu, że zmarli za życia nie wyrazili sprzeciwu, a ich rodziny zaakceptowały pobranie organów, udało się uratować życie kilkorga ciężko chorych osób. 

Jak informuje Anna Mazur-Kałuża, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach,  od jednego z dawców pobrano: serce, nerki, wątrobę, a od drugiego nerki i rogówki. – Chcemy podkreślić wspaniałe postawy rodzin tych dawców, wykazali się oni ogromną otwartością i empatią w stosunku do innych ciężko chorych osób. Pobranie narządów jest to złożony proces,  w który angażuje się wielu pracowników szpitala, przede wszystkim koordynatorzy transplantacyjni, ale też lekarze, pielęgniarki czy radiolodzy. Ważna jest również bardzo dobra współpraca z prokuratorami, którzy nie wyrazili sprzeciwu na pobranie organów, a taka zgoda jest konieczna  – dodaje rzecznik.

Neurochirurg Igor Szydłowski, koordynator transplantacyjny w szpitalu na Czarnowie, przypomina, że śmierć mózgu, którą specjalna komisja orzeka przed ewentualnym pobraniem, oznacza w praktyce śmierć człowieka.

Potwierdza to szereg badań przeprowadzonych w odstępach czasowych, tak by była pewność, że mózg pacjenta jest nieodwracalnie uszkodzony.

W tym roku było to drugie i trzecie pobranie narządów w Wojewódzkim  Szpitalu Zespolonym, a 2 lipca doszło do pierwszego w regionie wszczepienia nerki.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO