Reklama Patronat Koncert życzeń Kontakt
Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 FM | Włoszczowa 94,4 FM
Tryb Ciemny
eM Radio
WŁĄCZ RADIO
OTWÓRZ NA TELEFONIE
Kod QR
Świętokrzyskie i Małopolska zacieśniają współpracę. W Chęcinach podpisane zostały listy intencyjne
autor
Beata Kwieczko
2026.06.25 14:14

Wymiana ofert, wspólna organizacja wydarzeń kulturalno-turystycznych, realizacja inwestycji oraz wzajemna promocja to najważniejsze założenia współpracy pomiędzy województwami świętokrzyskim i małopolskim. W czwartek, 25 czerwca, na Zamku Królewskim w Chęcinach podpisane zostały listy intencyjne dotyczący współpracy w obszarze turystyki i promocji między samorządami obu regionów.

List intencyjny podpisany przez władze obu regionów ma na celu stworzenie zintegrowanej oferty turystycznej i usprawnienie komunikacji między regionami. Marszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik podkreśla, że współpraca przyniesie obustronne korzyści.

- Nasze organizacje turystyczne przygotują wspólne i wzajemne oferty, w które zaangażowane będą instytucje z obu województw. Chcemy dzielić się doświadczeniami w organizacji wydarzeń plenerowych oraz zapraszać się nawzajem na imprezy kulturalno-turystyczne, promując nasz piękny region – mówi Renata Janik.

W ramach współpracy planowana jest realizacja wspólnych inwestycji, w tym budowa i rozwój tras pieszo-rowerowych. Partnerzy będą również wspólnie promować swoje atrakcje podczas targów turystycznych oraz wspierać lokalnych przedsiębiorców i instytucje kultury.

Łukasza Smółka, marszałka województwa małopolskiego zwraca uwagę, że oba regiony mają ogromny potencjał turystyczny, który warto rozwijać.

- Zależy nam na tworzeniu ścieżek rowerowych łączących oba województwa. Widzimy, jak dynamicznie rozwija się turystyka rowerowa m.in. w powiatach miechowskim i proszowickim. Chcemy też, żeby rozwijała się linia kolejowa, która będzie łączyła Kraków z Kielcami poprzez Proszowice, ale też Busko-Zdrój – podkreśla Łukasz Smółka.

Listy intencyjne podpisali również starostowie powiatów jędrzejowskiego i miechowskiego, samorządy gmin Chęciny oraz Gródek nad Dunajcem, a także dyrektorzy dwóch instytucji kultury: Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie i Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju.

Aleksandra Stachniak, dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie, zaznacza, że podpisane porozumienie jest efektem wieloletniej współpracy obu instytucji.

- Od kilku lat jesteśmy zapraszani na Festiwal im. Jana Kiepury, gdzie wspieramy przede wszystkim najmłodszych odbiorców, którzy chętnie przychodzą na nasze spektakle i animacje. To, co się dziś stało jest początkiem wspólnej współpracy pomiędzy ośrodkami i mam nadzieję, że niedługo przyniesie pozytywne owoce – mówi.

O korzyściach płynących z podpisania umowy przekonany jest również burmistrz Chęcin Robert Jaworski.

- Chcemy wzajemnie promować swoje atrakcje i zachęcać turystów do odwiedzania ich. Grudek nad Dunajcem jest typowo turystyczną gminą, z dużym doświadczeniem w tej branży. My również wypracowaliśmy rozwiązania, które skutecznie przyciągają odwiedzających. Wymiana doświadczeń i stały dialog mogą przynieść wiele pozytywnych rezultatów – podkreśla burmistrz.

Listy intencyjne dotyczące współpracy między powiatami podpisali Paweł Faryna, starosta jędrzejowski oraz Krzysztof Świerczek, starosta miechowski.

 

Fot. Karol Bąk

 

 

 

GALERIA

NAJNOWSZE

OSTATNIA AKTUALIZACJA

95
5,98
98
6,68
ON
6,09
LPG
3,29
ORLEN
Jaworznia 208C, Jaworznia

CENY PALIW

SPRAWDŹ CENY AKTUALIZUJ

CZYTAJ DALEJ